W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wręczono nagrody laureatom Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji stulecia ZAiKS-u.
Sześcioosobowe jury pod przewodnictwem znanego włoskiego kompozytora Lorenzo Ferrero, spośród 85 prac nadesłanych m.in. z Austrii, Białorusi, Finlandii, Holandii, Izraela, Kolumbii, Niemiec, Polski, Serbii, Wielkiej Brytanii i Włoch wyłoniło sześć utworów, które w piątek, 26 października 2018 roku w prawykonaniach zaprezentowali szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Patrycji Pieczary i Adama Sztaby.
Licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła wykonanie premierowych kompozycji autorów z Austrii, Korei, Niemiec i Polski.
- Możemy być tylko i wyłącznie zadowoleni z faktu, że nasza inicjatywa spotkała się z tak fantastycznym przyjęciem w Szczecinie: najpierw przez dyrekcję Filharmonii, później przez muzyków Orkiestry Symfonicznej i wreszcie przez publiczność – powiedział Miłosz Bembinow, sekretarz Konkursu i zarazem przewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej, zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Międzynarodowe jury dostrzegło bardzo wysoki poziom artystyczny wykonanych kompozycji oraz ich ogromną różnorodność stylistyczną. Pierwszą Nagrodę, 50 tysięcy złotych, przyznało polskiemu twórcy Wojciechowi Kostrzewie za kompozycję „Glow”.
- Podszedłem do tematu dosyć luźno zaspokajając swoje inklinacje, troszkę może rozrywkowe, takie rytmiczne i harmoniczne. Chciałem troszkę takiej czystej muzyki, czystej radości zawrzeć w tym utworze – stwierdził zwycięzca Konkursu.
Wojciech Kostrzewa otrzymał również Nagrodę Publiczności.
Zobacz także
2018-04-25, godz. 18:26
„Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej w Operze na Zamku
Słynna powieść „Dzieci z dworca ZOO" Christiane Very Felscherinow już wkrótce w Operze na Zamku w wersji baletowej. Na scenę przenosi ją wybitny choreograf Robert Glumbek.
» więcej
2018-04-25, godz. 16:59
Płyta "Klubowy Paprykarz i Oranżada" już w sprzedaży
Najpierw był koncert, teraz jest i płyta. "Klubowy Paprykarz i Oranżada" - festiwal, który odbył się w Filharmonii w Szczecinie z okazji urodzin miasta - właśnie trafił na płytach na sklepowe półki. To dwa krążki.
» więcej
2018-04-24, godz. 09:47
"Goście, goście" w Teatrze Małym
Czytaniem dramatu Natalii Worożbyt „Sasza, wynieś śmieci" zakończył się w poniedziałek wieczorem projekt "Goście, goście" w Teatrze Małym w Szczecinie.
» więcej
2018-04-24, godz. 01:17
Faceci w piżamach na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ci faceci to muzycy tworzący warszawski zespół Administratorr Electro.
» więcej
2018-04-23, godz. 22:39
Koziołek Matołek i Kajtuś Czarodziej do zobaczenia w Książnicy [ZDJĘCIA]
"Literackie portrety - Brzechwa, Korczak, Makuszyński" - to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wernisaż odbył się w poniedziałek.
» więcej
2018-04-22, godz. 09:51
Lamy z Palamy reprezentują Szczecin, jest nagroda
Pochodzą z krainy Palama, mają swoją kawiarnię, szpital i media: to robione ręcznie lamy-maskotki stworzone przez szczecińską firmę AŻ studio. Twórcy zostali docenieni przez Radę Ekspertów podczas 8. edycji plebiscytu Must Have…
» więcej
2018-04-22, godz. 09:26
W Nowym Jorku festiwal literatury
W Nowym Jorku trwa festiwal literatury światowej PEN World Voices. Po raz 13. pisarze z całego świata prezentują swoje utwory i dyskutują o problemach społecznych.
» więcej
2018-04-21, godz. 19:35
"Warsztaty Nadęte" dla dzieci w Domu Kultury 13 Muz [ZDJĘCIA]
"Warsztaty Nadęte" to cykliczne spotkania dla dzieci w DK 13 Muz w Szczecinie. Poza prowadzącą w zajęciach biorą udział instrumentalistki z Żeńskiej Orkiestry Dętej "Olimpia". Dzieci tańczą, uczą się rytmów, poznają dźwięki…
» więcej
2018-04-21, godz. 18:43
Muzeum Narodowe: jubileuszowa wystawa o Pogoni Szczecin [ZDJĘCIA]
Z okazji 70-lecia Pogoni w Muzeum Narodowym w Szczecinie można podziwiać wystawę poświęconą historii klubu. Dziś Pogoń kojarzy nam się z piłkarzami, ale sekcji sportowych było o wiele więcej.
» więcej
2018-04-21, godz. 18:30
Dzieci dwóch ojczyzn - konkurs recytatorski dla młodych Ukraińców
W sercach mają dwie ojczyzny: Polskę i Ukrainę. Języka tej pierwszej używają na co dzień w szkole i na ulicy. Języka tej drugiej czasami w domu, ale zawsze w domiłce, czyli ośrodku ukraińskim albo punkcie nauczania j. ukraińskiego…
» więcej