Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się wielki „Koncert dla Niepodległej”. Będzie to główne wydarzenie otwierające obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Koncertu będzie mogło na żywo wysłuchać ponad 40 tysięcy osób. Będzie on także transmitowany przez Program Pierwszy Polskiego Radia, a także telewizje: TVP1, TVP Polonia, TVN i Polsat.

To będzie muzyczna podróż przez ostatnie sto lat historii Polski.

- Zaczynamy od utworów legionowych przez pieśni powstańcze, potem utwory kojarzone z okresem PRL do muzyki współczesnej - zapowiada szef biura programu Niepodległa Jan Kowalski.

Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpią znani artyści; m.in. Jan Pietrzak, który wykona "Żeby Polska była Polską".

- Bardzo się cieszę, że moja pieśń zostanie przypomniana, bo to jeden z hymnów naszej niepodległości.

W kolejne dekady przeniesie nas Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Dzięki Krystynie Prońko w nowej aranżacji usłyszymy "Mury" Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów solidarnościowej rewolucji.

W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór "To wychowanie", który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszmy też nietypowe wykonanie "Arahji" zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i "Chcemy być sobą" śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.

Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Muniek Staszczyk, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Mateusz Ziółko, Jan Pietrzak, Milo Kurtis, Sławek Uniatowski, Natalia Szroeder, Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers.

Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię Moś, Stanisławę Celińską, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, Tulię, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymelntalną i zespół SBB.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Zobacz także

2018-03-03, godz. 13:45 Nowa scena i nowa sztuka Teatru Polskiego. "Rumcajs" na Łasztowni Premiera "Przygód rozbójnika Rumcajsa" odbędzie się w sobotę po południu na nowej scenie Teatru Polskiego w Szczecinie, czyli na Scenie na Łasztowni. Chodzi o dawny namiot Opery na Zamku i dawną salę koncertową przy ulicy Energe… » więcej 2018-03-03, godz. 08:41 Święto francuskiej kinematografii. Cezary wręczone! W Paryżu rozdano Cezary, czyli prestiżowe nagrody francuskiej kinematografii przyznawane przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Ceremonia wręczania wyróżnień odbyła się w piątek wieczorem. Cezary przyznano już po raz 43. » więcej 2018-03-02, godz. 19:02 "Łzawe zjawy roku pamiętnego" w Teatrze Współczesnym Premiera "Łzawych zjaw roku pamiętnego" Bogusława Kierca odbędzie się Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2018-03-02, godz. 08:08 "Absolutnie petarda". Szczecin Jazz w Trafo Keyon Harrold i Pharoahe Monch, mistrz trąbki i niezależny raper, wystąpili w czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2018. » więcej 2018-03-01, godz. 22:54 Język polski na sportowo Pisanie krótkich form literackich, wykłady czy gry językowe, a wszystko w konwencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich - tak wygląda Festiwal Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 7 w Szczecinie. To inicjatywa polonistów, którzy chcą zachęcić… » więcej 2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej 2018-02-27, godz. 18:55 Tydzień Kresowy rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wystawą Ferdynanda Ruszczyca rozpoczął się w Szczecinie Tydzień Kresowy - Kaziuki. Na wernisażu zaśpiewały też kresowe pieśni dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie. » więcej 2018-02-25, godz. 21:04 Upamiętniono 208. urodziny Fryderyka Chopina Na Białorusi upamiętniono 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Kilkugodzinny koncert odbył się w największym w Mińsku centrum handlowym „Dana Mall”. Imprezę rozpoczęli uczniowie stołecznej szkoły muzycznej imienia Fryderyka… » więcej 2018-02-25, godz. 20:32 300 tys. zabytków znaleziono podczas budowy metra W Salonikach (Grecja) podczas prac przy metrze znaleziono 300 tysięcy antycznych przedmiotów - 50 tysięcy z nich to starożytne monety. Ostatnio odkopano bezgłową figurę Afrodyty i mozaikę podłogową z IV wieku przed naszą erą. » więcej 2018-02-25, godz. 16:08 Nowy projekt, czyli "Saksofonowa niedziela w muzeum" [ZDJĘCIA] XIX-wieczne utwory w nowoczesnej aranżacji na fortepian i saksofon: w niedzielę w samo południe w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się koncert w ramach ''Saksofonowej niedzieli w muzeum''. Na scenie wystąpiły… » więcej
286287288289290291292