Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę zapłaciła była ogromna.
Została postrzelona w głowę i tylko cudem nie umarła. Kiedy jednak doszła do siebie, zaczęła jeszcze głośniej mówić o potrzebie wolności i niezależności bez względu na płeć. W 2014 za swoja działalność Malala otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jej życie stało się inspiracją do napisania sztuki "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie". Prapremiera przedstawienia w sobotę na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Pomysł na przedstawienie o Malali zrodził się w głowie reżysera Roberta Drobniucha już dwa lata temu.

- Zaimponowała mi swoją postawą. Malala objawiła mi się jako osoba niezwykła, która walczy o dostęp do edukacji. O coś bardzo ważnego i uniwersalnego dla nas wszystkich. Wiemy o tym, żeby ochronić nas w przyszłości musimy się uczyć, poznawać drugiego człowieka, czytać, rozumieć świat - mówi Drobniucha.

Malala to niezwykła postać - mówi jej odtwórczyni, Adrianna Janowska-Moniuszko.

- Nasza Malala jest trochę łobuzem. Chce mówić głośno to, co ma na myśli. Malala jest takim superbohaterem. Już jako dziecko miała poczucie, że musi coś zrobić ze swoją sytuacją w której była. Chciała ratować swój Pakistan i ta kulka tego nie zmieniła, wręcz wzmocniła. Tak jakby dostała dodatkową siłę - mówi Janowska-Moniuszko.

Premiera "Malali. Dziewczyny z kulą w głowie" odbędzie się w sobotę o godzinie 19. Spektakl realizowany jest w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego Teatru Współczesnego „Dorosłość".
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2019-12-13, godz. 14:36 Świadectwo nawrócenia przemytnika z Dalekiego Wschodu W piątek w szczecińskim klubie Elefunk odbędzie się promocja książki "Krzyż Ameryki". » więcej 2019-12-13, godz. 09:19 Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia. » więcej 2019-12-12, godz. 19:30 "Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych. » więcej 2019-12-12, godz. 15:05 Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu. » więcej 2019-12-12, godz. 07:53 "Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4. Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-12-11, godz. 15:34 W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła" Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2019-12-11, godz. 08:27 IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO] Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN. » więcej 2019-12-11, godz. 07:02 W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami". » więcej 2019-12-10, godz. 20:10 Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Czytanie noblistki [ZDJĘCIA] Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Oczywiście nie osobiście - w sali kameralnej Teatru Lalek odbyło się czytanie prozy pisarki. » więcej 2019-12-10, godz. 14:54 Tokarczuk: Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda. » więcej
179180181182183184185