Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę zapłaciła była ogromna.
Została postrzelona w głowę i tylko cudem nie umarła. Kiedy jednak doszła do siebie, zaczęła jeszcze głośniej mówić o potrzebie wolności i niezależności bez względu na płeć. W 2014 za swoja działalność Malala otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jej życie stało się inspiracją do napisania sztuki "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie". Prapremiera przedstawienia w sobotę na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Pomysł na przedstawienie o Malali zrodził się w głowie reżysera Roberta Drobniucha już dwa lata temu.

- Zaimponowała mi swoją postawą. Malala objawiła mi się jako osoba niezwykła, która walczy o dostęp do edukacji. O coś bardzo ważnego i uniwersalnego dla nas wszystkich. Wiemy o tym, żeby ochronić nas w przyszłości musimy się uczyć, poznawać drugiego człowieka, czytać, rozumieć świat - mówi Drobniucha.

Malala to niezwykła postać - mówi jej odtwórczyni, Adrianna Janowska-Moniuszko.

- Nasza Malala jest trochę łobuzem. Chce mówić głośno to, co ma na myśli. Malala jest takim superbohaterem. Już jako dziecko miała poczucie, że musi coś zrobić ze swoją sytuacją w której była. Chciała ratować swój Pakistan i ta kulka tego nie zmieniła, wręcz wzmocniła. Tak jakby dostała dodatkową siłę - mówi Janowska-Moniuszko.

Premiera "Malali. Dziewczyny z kulą w głowie" odbędzie się w sobotę o godzinie 19. Spektakl realizowany jest w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego Teatru Współczesnego „Dorosłość".
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji 'Cieni zapomnianych kultur' w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu 'Piwnica Pod Baranami' zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
285286287288289290291