To opowieść o dwóch braciach, nieprzeciętnych artystach, którzy wychowali się na szczecińskim Pogodnie. Marek Osajda - dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - pokazał publiczności swój najnowszy film. Obraz zatytułowany "Z tego samego ogrodu" opowiada o Jerzym i Wojciechu Zielińskich.
Pierwszy z nich to wybitny operator filmowy. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów, m.in. do "Tajemniczego ogrodu" Agnieszki Holland czy "Ucieczki z Kina > Wolność<" Wojciecha Marczewskiego. Pracował też przy amerykańskim serialu "Detektyw Monk".
Wojciech Zieliński natomiast jest malarzem, swoje obrazy prezentował podczas wystaw na całym świecie. Na co dzień malarstwa uczy w Liceum Plastycznym w Szczecinie. Za swoją pracę otrzymał między innymi Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina.
To są wybitne postaci, o których wbrew pozorom wie niewielu ludzi - tak wybór bohaterów uzasadnia reżyser Marek Osajda.
- O jakich postaciach robić filmy, no nie o takich? Wybitni ludzie, oni niczego nie muszą już udowadniać. Mają już jakąś głębszą refleksję, nie ścigają się, są u siebie - mówił Osajda.
Jerzy Zieliński, który obejrzał film już po raz kolejny, razem ze szczecińską publicznością mówił, że nie patrzył na niego "okiem fachowca".
- Każdy film oglądam jako opowieść, a nie czy jest ostre, czy jest taka rezolucja. To mnie nie interesuje. Pierwszą sprawą jest opowieść i postacie. Jak zobaczyłem cały film, to bardzo fajnie jest zrobiony. Gdzieś jest melancholijny. To zrobili bardzo dobrze - mówił Jerzy Zieliński.
Marek Osajda ma na koncie także inne dokumenty. Wyreżyserował między innymi film "Mrożek za kratami". To historia więźniów, którzy przygotowują spektakl teatralny.
Pokaz filmu odbył się Galerii Kapitańskiej.
Zobacz także
2020-02-25, godz. 07:12
Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży
Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu.
» więcej
2020-02-22, godz. 16:16
Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie
Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej