Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Po czterech latach od światowej prapremiery, "Proces" Philipa Glassa zabrzmi w sobotę po raz pierwszy na polskiej scenie - w Operze na Zamku w Szczecinie.
Spektakl Philipa Glassa to operowa adaptacja blisko stuletniej powieści Franza Kafki. Dyrektor artystyczny Opery na Zamku oraz kierownik muzyczny przedstawienia Jerzy Wołosiuk zaznacza, że Philip Glass jest kompozytorem rzadko goszczącym na polskich scenach operowych.

- Polska prapremiera "Procesu" Philipa Glassa jest wydarzeniem nie tylko dla całego muzycznego i teatralnego Szczecina, ale dla całej polskiej sceny operowej. Realizacja "Procesu" jest realizacją współczesną. Widz spotka się ze światem korporacji - taki będzie obraz sceniczny. Dużo będzie wizualizacji - mówi Wołosiuk.

Świat sztuki Philipa Glassa i Franza Kafki jest połączony - mówi Wołosiuk. - Philip Glass mówi o swoich operach kameralnych jako bombach neutronowych, które mają potężną siłę rażenia mimo niewielkich rozmiarów. "Proces" jest taką operą.

Philip Glass, amerykański minimalista, skomponował dwuaktową operę według powieści Franza Kafki w 2014 roku. Premiera odbyła się w londyńskim Covent Garden. Libretto, wierne oryginałowi, napisał Christopher Hampton, autor nagrodzonego Oscarem scenariusza do filmu "Niebezpieczne związki".

Polska prapremiera "Procesu" Philipa Glassa w sobotę o 19 w Operze na Zamku w Szczecinie.
Dyrektor artystyczny Opery na Zamku oraz kierownik muzyczny przedstawienia Jerzy Wołosiuk zaznacza, że Philip Glass jest kompozytorem rzadko goszczącym na polskich scenach operowych.
Świat sztuki Philipa Glassa i Franza Kafki jest połączony - mówi Wołosiuk.

Zobacz także

2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-17, godz. 18:05 Jedno z najpiękniejszych dzieł światowego kina na deskach szczecińskiego teatru "Fanny i Alexander" Ingmara Bergmana na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina. » więcej 2018-11-17, godz. 09:11 "Mundur w mojej rodzinie. Polskie drogi w XX wieku" Polacy w ostatnim stuleciu służyli w wielu armiach europejskich. Historyk Wojciech Lizak opublikował książkę, w której wyjaśnia, w jakich mundurach walczyli żołnierze z rodziny jednego z mieszkańców Szczecina - Wojciecha Bojar… » więcej 2018-11-17, godz. 07:52 Czterdzieści lat minęło - jubileusz Sklepu z Ptasimi Piórami Zespół "Sklep z Ptasimi Piórami" obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. W piątek wieczorem zagrali urodzinowy koncert. Na jednej scenie obok siebie stanęli - i wspólnie zagrali - dawni i obecni członkowie zespołu. » więcej
237238239240241242243