Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2021-05-26, godz. 23:53 Zespół ETA zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Premiera odbyła się w audycji 'Schody do nieba'. » więcej 2021-05-25, godz. 19:32 Zapraszamy na drugą dawkę... [WIDEO, ZDJĘCIA] Preparatu o nazwie ETA. » więcej 2021-05-25, godz. 09:13 Prof. Jasiński patronem Międzynarodowego Festiwalu "Przestrzeń dźwięku" Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięk… » więcej 2021-05-22, godz. 18:22 Doroczny koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza" Opera na Zamku od wielu lat, zawsze w okolicach Dni Morza, organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza'. » więcej 2021-05-22, godz. 17:07 Otwarcie wystawy „Muzeum Solidarności Walczącej” W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarto wystawę stałą pt. „Muzeum Solidarności Walczącej”. » więcej 2021-05-22, godz. 17:00 Krzysztof Meisinger w wiedeńskim Musikverein [ZDJĘCIA] Nominowany do tegorocznej nagrody „Fryderyk” w kategorii „Album roku - recital solowy” gitarzysta Krzysztof Meisinger ze Szczecina, wystąpi na jednej z najbardziej prestiżowych scen na świecie, wiedeńskim Musikverein. Artysta zagra… » więcej 2021-05-22, godz. 09:47 Owacyjne przyjęcie Aleksandry Olczyk w Filharmonii [ZDJĘCIA] Słynne kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta złożyły się na piątkowy koncert z cyklu „Grandioso” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-05-21, godz. 20:55 Po długiej przerwie Kino Pionier wznawia działalność 121 dni przerwy - po takim czasie otwiera się najstarsze kino świata, czyli szczeciński 'Pionier'. To w ramach ogólnopolskiego odmrażania niektórych dziedzin sztuki i kultury. » więcej 2021-05-21, godz. 18:40 Szczecińskie teatry ponownie otwarte Od piątku w całej Polsce wznawiają działalność placówki kulturalne. Sprawdziliśmy, jakie spektakle przygotowały na sobotę szczecińskie teatry. » więcej 2021-05-21, godz. 10:25 Filharmonia w Szczecinie zaprasza melomanów do złotej sali [ZDJĘCIA] Po trwającej blisko trzy miesiące przerwie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w piątek na koncert symfoniczny z udziałem publiczności. » więcej
112113114115116117118