Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2019-03-05, godz. 10:50 Jubileuszowe Kaziuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tradycyjne Kaziuki po raz 30. w Szczecinie. Koncert polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca 'Wilenka' odbył się w Teatrze Polskim, w ramach Tygodnia Kresowego. » więcej 2019-03-04, godz. 21:08 Zmarł amerykański aktor Luke Perry W wieku 52 lat zmarł aktor Luke Perry. W zeszłym tygodniu trafił do jednego ze szpitali w Kalifornii z powodu rozległego udaru. Aktor największą popularność zdobył rolą Dylana McKaya w serialu 'Beverly Hills 90210', który w latach… » więcej 2019-03-04, godz. 15:11 Nie żyje Keith Flint z Prodigy Nie żyje Keith Flint, muzyk i lider grupy Prodigy. Jego ciało znaleziono rano. Miał 49 lat. » więcej 2019-03-04, godz. 09:41 Warsztaty chopinowskie w stolicy USA W Waszyngtonie odbyły się warsztaty chopinowskie dla młodych pianistów ze Stanów Zjednoczonych. » więcej 2019-03-03, godz. 09:20 "Udaje się nam nie wygłupiać, a żartować". Grupa MoCarta w Filharmonii Ich repertuar znacznie wychodzi poza program sal filharmonicznych. Całość okraszają delikatnym humorem, czasami tańcem i śpiewem. Grupa Mocarta wystąpiła w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2019-03-02, godz. 13:24 Chóry przed profesjonalnym jury. Przegląd w Zamku [ZDJĘCIA] 20 grup bierze udział Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Zespołów Kameralnych. Coroczne święto muzyków organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2019-03-02, godz. 10:10 Kaziuki świętują w Szczecinie. "To nasza kraina i kochamy ją" [ZDJĘCIA] Kaziuki i tydzień kresowy po raz 30. w Szczecinie. Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź' zorganizowało Tydzień Kresowy z tradycyjnym „Kaziukiem Wileńskim'. » więcej 2019-03-01, godz. 10:10 Johnny Depp pod wrażeniem twórczości gościa "Rozmowy pod krawatem" O swojej znajomości z Marilynem Mansonem mówi, że jej nie nadużywa, ale regularnie są w kontakcie. Rysownik Michał Szyksznian projektuje mu okładki płyt i koszulki. » więcej 2019-02-28, godz. 18:20 Jazzowo w kościele dominikanów w Szczecinie Amerykańska wokalistka jazzowa - Dorrey Lin Lyles zaśpiewa w Szczecinie. Wystąpi 24 marca w kościele dominikanów. To koncert w ramach festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2019-02-28, godz. 17:54 Najważniejsze polskie filmy w trakcie podróży LOT-em Sto najważniejszych polskich filmów będzie można obejrzeć w czasie podróży samolotami PLL LOT. Projekt 'Kino na 100' to efekt współpracy przewoźnika z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. » więcej
204205206207208209210