Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-09-11, godz. 12:55 Nominacja do europejskiego Oscara [WIDEO, MP3] Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Do konkursu finałowego komisja wybrała go spośród 650 produkcji zgłoszonych przez telewizje, rozgłośnie radiowe i portale… » więcej 2014-09-11, godz. 07:43 Kompozycje Klimka i Jimka zachwyciły szczecinian "Pięć pieśni o tęsknocie" Piotra Klimka usłyszeli szczecinianie podczas środowego koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z artystą wystąpili młodzi muzycy z Akademii Sztuki. » więcej 2014-09-10, godz. 16:44 "Dzień szczeciński" w filharmonii przyciągnął tłumy Tłumy mieszkańców przyszły w środę na "Dzień szczeciński" do nowej filharmonii. Do godz. 14 gmach przy ulicy Małopolskiej w Szczecinie odwiedziło ponad dwa tysiące osób. » więcej 2014-09-10, godz. 09:54 Muzycy z Berlina urzekli szczecińską publiczność W ramach cyklu koncertów inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej we wtorek wieczorem w sali kameralnej wystąpiło 12 wiolonczelistów z Filharmonii Berlińskiej. » więcej 2014-09-08, godz. 23:03 Jazz zabrzmiał w nowej filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO] Pierwsza dama polskiego jazzu Ewa Bem oraz Ostrowski Quintet wystąpili w nowej filharmonii w Szczecinie. Poniedziałkowy koncert był kolejnym z okazji otwarcia nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2014-09-07, godz. 14:27 Pasadena Roof Orchestra porwała szczecińską publiczność Londyński big-band Pasadena Roof Orchestra wystąpił w sobotę w nowej filharmonii w Szczecinie. Koncert muzyki z lat 20. i 30. minionego wieku odbył się przy pełnej sali. » więcej 2014-09-06, godz. 17:59 Drużyna Grodu Trzygłowa na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie [ZDJĘCIA] Replika słowiańskiej łodzi "Dobrawa II" oraz barka rzeczna z 1902 roku wydobyta z Odry - obie jednostki cumują w Szczecinie. » więcej 2014-09-05, godz. 22:08 Bronisław Komorowski na otwarciu filharmonii. "To symbol naszej wolności" [ZDJĘCIA, WIDEO] To piękne architektonicznie miejsce, symbol naszej wolności - tak mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas koncertu inauguracyjnego w nowej Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2014-09-05, godz. 20:38 Fanfara Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO] Fanfara skomponowana przez profesora Krzysztofa Pendereckiego dla Filharmonii w Szczecinie zabrzmiała podczas pierwszego koncertu w nowym gmachu. Wykonali ją szczecińscy filharmonicy. » więcej 2014-09-05, godz. 19:59 Na Bramacie zaśpiewają dla Ukrainy Polsko-ukraiński projekt muzyczny pod hasłem "Wygrajmy pokój!" na goleniowskim Bramacie. Jubileuszowa, piętnasta edycja Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych ruszyła w czwartek i potrwa do niedzieli. » więcej
456457458459460461462