Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-03-20, godz. 18:19 Młodzi opanowali goleniowski teatr. Rozpoczęły się Łaknienia Kilkanaście spektakli teatralnych, koncerty i wykłady - to wszystko od czwartku przez najbliższe cztery dni wydarzy się w goleniowskim Teatrze Brama w ramach Festiwalu "Łaknienia". » więcej 2014-03-20, godz. 17:04 "Born in Szczecin". Tak można zacząć muzyczną karierę Ostatni dzwonek, by wziąć udział w konkursie dla młodych kapel ze Szczecina. W czwartek mija termin zgłoszeń do przeglądu "Born in Szczecin". Stawką jest nagranie własnego teledysku. » więcej 2014-03-20, godz. 17:00 Znamy repertuar na otwarcie nowej filharmonii "In principio" Marka Jasińskiego, "Powracające fale" Karłowicza i "IX Symfonia" Ludwiga van Beethovena to utwory, które usłyszymy na otwarcie nowej filharmonii w Szczecinie. Koncert inauguracyjny odbędzie się we wrześniu tego roku. » więcej 2014-03-20, godz. 15:05 Na Uniwerku będzie można nauczyć się górnołużyckiego Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego. » więcej 2014-03-18, godz. 19:43 Lekarze zaśpiewali żydowskie pieśni w Muzeum Narodowym Szczecińscy lekarze zaśpiewali żydowskie pieśni religijne i repertuar ze skrzypka na dachu. W Szczecinie rozpoczęły się III Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. » więcej 2014-03-18, godz. 12:37 Historyczne odkrycie w ratuszu. Znaleźli przedwojenne gazety Dziesięć historycznych gazet, z lat 30. XX wieku znaleźli pracownicy w trakcie remontu ratusza w Szczecinku. » więcej 2014-03-18, godz. 07:54 Studenci zebrali stare fotografie i stworzyli tablo Tablo ze zdjęciami pierwszych absolwentów nieistniejącej już Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie zawiśnie w budynku Akademii Morskiej. » więcej 2014-03-16, godz. 10:16 Muzyczna uczta w Trafo. Zagrali BNO i Vassiliew [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco zakończył się sobotni koncert orkiestry kameralnej - Baltic Neopolis Orchestra, która wystąpiła pod batutą światowej sławy skrzypka - Vasko Vassiliewa. Bułgarski muzyk zagrał w Trafostacji Sztuki w Szczecin… » więcej 2014-03-16, godz. 09:14 To były huczne urodziny. Ukeje szalał na scenie [ZDJĘCIA] Udał się urodzinowy koncert szczecińskiego zespołu Ukeje, który rok temu założył Damian Ukeje, zwycięzca telewizyjnego talent show. » więcej 2014-03-15, godz. 09:25 Szczecińska premiera "Obietnicy" już za nami [ZDJĘCIA] Szczecinianie zobaczyli "Obietnicę". Premiera filmu, który kręcony był w Szczecinie, odbyła się w piątek wieczorem w kinie Helios. » więcej
474475476477478479480