Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-03-14, godz. 14:20 Bromski znów kręci i znów w Szczecinie Reżyser Jacek Bromski znów będzie kręcił w Szczecinie. Roboczy tytuł jego najnowszego filmu to "Anatomia zła". » więcej 2014-03-14, godz. 11:21 Urodziny Ukeje. Marzenie to zapełnić Wembley [WIDEO] Zagrali 60 koncertów w całym kraju i wystąpili z takimi gwiazdami jak Papa Roach, TSA czy Hey oraz dwukrotnie zaprezentowali się podczas finału regat The Tall Ships Races. Pierwsze urodziny świętuje szczeciński zespół Ukeje. » więcej 2014-03-14, godz. 10:44 Bułgarski skrzypek zagra ze szczecińską orkiestrą [WIDEO] Podczas trzygodzinnej próby przed sobotnim występem nie obyło się bez uwag i powtórek. Bułgarski skrzypek Vasko Vassilev wyciska ze szczecińskiej orkiestry siódme poty. » więcej 2014-03-14, godz. 10:30 Jazz Ostrowskiego ma natchnąć lokalnych polityków [WIDEO] Muzyka szczecińskiego jazzmana nową wizytówką programów Radia Szczecin: Kawiarenki politycznej i Radia Szczecin na wieczór. » więcej 2014-03-12, godz. 17:37 Dyrygent, poeta czy malarka? Ta trójka walczy o nagrodę artystyczną Bohdan Boguszewski, Krzysztof Niewrzęda i Natalia Szostak zostali nominowani do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za 2013 rok. Trójkę kandydatów, spośród 27 zgłoszonych przez szczecinian, wybrały wspólnie Komisja ds. Kultury i… » więcej 2014-03-10, godz. 14:09 Big Fat Mama już nie zagra Szczeciński zespół funkowy Big Fat Mama zakończył działalność. Kilka miesięcy po wydaniu swojej debiutanckiej płyty "Music for Your Grandma" muzycy poinformowali na swojej stronie, że "zakończyła się ich misja" i dziękują słuchaczom… » więcej 2014-03-08, godz. 12:58 Kandydatów jest wielu. Ostanie słowo należy do prezydenta Muzycy, aktorzy oraz malarze - oni wszyscy powalczą o Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. Magistrat poinformował, że jest 27 kandydatów. » więcej 2014-03-08, godz. 10:16 Najstarszy festiwal teatralny coraz bliżej Prawie 60 wydarzeń, w tym 10 konkursowych, goście ze Szwecji, Belgii, Niemiec i Norwegii - za miesiąc rusza Festiwal Teatralny, czyli Kontrapunkt. » więcej 2014-03-08, godz. 08:58 "Dopiero jak gra mistrz widzimy, co to jest piękna muzyka" Niezwykle charyzmatyczny, światowej sławy dyrygent i kompozytor poprowadził szczecińskich filharmoników - Jerzy Maksymiuk wystąpił w piątek w Szczecinie. » więcej 2014-03-07, godz. 19:15 Surrealistyczny świat w Zajezdni Sztuki Dwadzieścia cztery płótna Jarosława Jaśnikowskiego, malarza surrealistycznego można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej
475476477478479480481