Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-03-25, godz. 18:02 Augustynowicz "Człowiekiem Teatru" Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczna szczecińskiego Teatru Współczesnego została laureatką pierwszej edycji nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru". » więcej 2014-03-24, godz. 20:49 Na scenie spędzili w sumie 165 lat Jubileusz pracy artystycznej w Międzynarodowym Dniu Teatru obchodzili szczecińscy aktorzy. 55 lat temu Nina Grudnik, Bolesława Fafińska i Leszek Czyż po raz pierwszy wyszli na scenę. W poniedziałek znów się spotkali. Tym razem w Teatrze… » więcej 2014-03-23, godz. 20:25 Amatorzy zaśpiewali z profesjonalistami w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Czternaście młodych i utalentowanych wokalistek z całej Polski wystąpiło w Radiu Szczecin. W niedzielę wieczorem w studiu S-1 odbył się koncert "Zapomniane piosenki", który był zwieńczeniem muzycznych warsztatów Jazzmania. » więcej 2014-03-23, godz. 12:10 Ostatni dzień Łaknienia w Goleniowie Na cztery ostatnie spektakle zapraszają organizatorzy młodzieżowego festiwalu teatralnego "Łaknienia" w Goleniowie. » więcej 2014-03-23, godz. 09:18 "To był strzał w dziesiątkę". Ponad stuletnia opowieść wciąż aktualna "Piotruś Pan" opowiedziany na nowo na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2014-03-22, godz. 10:12 Publiczność zachwycona. To była jazzowa uczta Paul Jackson wystąpił w piątek w Szczecinie. Basista jazzowy i wokalista zagrał wieczorem w szczecińskim Free Blues Clubie. » więcej 2014-03-21, godz. 22:21 Ruszyła Muzyczna Scena Radia Szczecin. Na początek Namy [WIDEO] Wystartowała Muzyczna Scena Radia Szczecin. To nowy cykl, w ramach którego prezentujemy lokalne zespoły oraz wokalistów. » więcej 2014-03-21, godz. 17:05 Znakomita altowiolistka zagra z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej Katarzyna Budnik-Gałązka w piątek wieczorem wystąpi z "Koncertem na altówkę" Williama Waltona. Solistka jest nominowana do Paszportów Polityki, wydała też właśnie swoją debiutancką płytę. » więcej 2014-03-21, godz. 10:50 Wieża widokowa na Wałach Chrobrego otwiera się na wiosnę Szczecinianie mogą znów oglądać miasto z wysokości 54 metrów. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny Muzeum Narodowe w Szczecinie otwiera wieżę widokową. » więcej 2014-03-20, godz. 18:19 Młodzi opanowali goleniowski teatr. Rozpoczęły się Łaknienia Kilkanaście spektakli teatralnych, koncerty i wykłady - to wszystko od czwartku przez najbliższe cztery dni wydarzy się w goleniowskim Teatrze Brama w ramach Festiwalu "Łaknienia". » więcej
478479480481482483484