Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2014-01-16, godz. 07:23 Startuje wyścig po Oscary. Kto powalczy o statuetkę? Zbliża się ceremonia rozdania nagród amerykańskiego przemysłu filmowego za 2014 rok. Po południu polskiego czasu poznamy nominacje. » więcej 2014-01-15, godz. 11:56 Krzysztof Meisinger w Radiu Szczecin [WIDEO] Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów Krzysztof Meisinger był w środę gościem audycji "Moje miasto moja muzyka". » więcej 2014-01-13, godz. 08:28 Przedsmak Oskarów. Złote Globy rozdane "Zniewolony" to najlepszy film według komisji konkursowej, która w tym roku przyznała Złote Globy. » więcej 2014-01-09, godz. 21:07 POKOLENIA - czyli twórczość ojca i syna Prace zmarłego w 1991 roku Tadeusza Eysymonta i jego syna Jarosława można oglądać od dziś w Książnicy Pomorskiej. To kilkadziesiąt rysunków, kolaży i obrazów. » więcej 2014-01-09, godz. 20:09 Akustyczeń w Radiu Szczecin. Zaśpiewał Robert Kasprzycki [ZDJĘCIA, WIDEO] Robert Kasprzycki wystąpił w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Autor piosenki "Niebo do wynajęcia" zagrał m.in. utwory z niewydanego jeszcze albumu "Tristessa". » więcej 2014-01-08, godz. 18:03 Może zawojują Europę. Na razie zagrają w Rockerze Młody szczeciński rockowy zespół Namy wystąpi w środę w klubie Rocker. To będzie koncert w ramach festiwalu Akustyczeń. » więcej 2014-01-08, godz. 17:43 Kłopoty Trafostacji Sztuki. "Za mało pieniędzy z miejskiej kasy" Pieniądze z miejskiej kasy nie wystarczą nawet na utrzymanie budynku Trafostacji i pensje - takie informacje przedstawili na posiedzeniu radnych komisji kultury, zarządcy nowej szczecińskiej galerii sztuki. » więcej 2014-01-07, godz. 19:20 Rekordowa oglądalność w internecie. Szczecinianie kręcą swój teledysk [ZDJĘCIA, WIDEO] Oficjalny teledysk do tego utworu obejrzało w sieci już ponad 17 mln osób, istnieje także 24-godzinna wersja klipu. Szczecinianie chcą nakręcić swój teledysk do utworu Pharrella Williamsa "Happy". » więcej 2014-01-07, godz. 19:01 Muzeum ma pomysł na nazwę nowego mostu w Szczecinie Muzeum Narodowe proponuje nazwę dla nowego mostu w Szczecinie. » więcej 2014-01-05, godz. 17:46 Startuje Akustyczeń Szczeciński duet OHO!KOKO, funkowy zespół Big Fat Mama czy poeta i wokalista Robert Kasprzycki - to tylko niektórzy artyści szóstej już edycji "Akustycznia". » więcej
482483484485486487488