Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2022-07-08, godz. 18:11 "Requiem for the Living" w Kamieniu Pomorskim 'Requiem for the Living' - amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia Dana Forresta, w wykonaniu artystów Opery na Zamku, uświetni kolejny koncert 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2022-07-03, godz. 09:53 Profesor Eugeniusz Kus odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis [ZDJĘCIA] W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie zainaugurowano w sobotę 15. Międzynarodowy Festiwal Organowy. Koncert uświetniła uroczystość wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” profesorowi Eugeniuszowi… » więcej 2022-07-02, godz. 20:59 "Kultura ludowa jest strasznie ważna" [ZDJĘCIA] W Pyrzycach trwają 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. W programie międzynarodowego festiwalu łącznie bierze udział 25 zespołów, w tym jeden z Ukrainy i jeden z Kosowa. » więcej 2022-07-02, godz. 18:21 Inauguracja 15. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. W sobotę rozpoczyna się 15. edycja wydarzenia. » więcej 2022-07-01, godz. 19:45 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem [WIDEO] W Pyrzycach rozpoczynają się oficjalnie 41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. W tym roku pojawi się kilkanaście zespołów z Polski, Rumunii i Kosowa, w tym zespoły reprezentujące kulturę Romów. » więcej 2022-07-01, godz. 14:53 Orkiestra Opery na Zamku wystąpi w Kołobrzegu Już w piątek Opera na Zamku zagości w Kołobrzegu. Rozpoczyna się nadmorskie święto opery. » więcej 2022-06-30, godz. 14:08 Pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do postawy programowej jako treści rekomendowane. Szef resortu edukacji zainaugurował dzisiaj projekt 'Gry w edukacji'. » więcej 2022-06-29, godz. 23:53 Les Bigos z przyprawami na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Był to kolejny koncert w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-06-29, godz. 16:56 Będzie pomnik Heleny Majdaniec Pomnik 'królowej twista i bigbitu' przy amfiteatrze jej imienia - szczecińscy radni jednomyślnie zgodzili się na ostatniej sesji, aby rzeźba postaci Heleny Majdaniec stanęła nieopodal gruntownie odnowionego Teatru Letniego w Parku … » więcej 2022-06-28, godz. 20:00 Kolejny "smaczny" koncert w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Ostatnia przed wakacjami odsłona naszego cyklu [3x1]. » więcej
69707172737475