Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2021-11-04, godz. 08:01 Kyohei Sorita zachwycił Chopinem w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw, owacjami na stojąco i trzema bisami zakończył się w środę w złotej sali Filharmonii w Szczecinie recital Kyohei Sorita z Japonii - zdobywcy II miejsca ex aequo XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka… » więcej 2021-11-03, godz. 07:32 Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra w Szczecinie W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się maraton laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2021-10-31, godz. 12:49 Sławomir Wilk owacyjnie przyjęty w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się recital fortepianowy Sławomira Wilka w ramach cyklu „Chopin w Willi Lentza”. Na program wieczoru złożyły się m.in. preludia i nokturny Fryderyka Chopina. » więcej 2021-10-31, godz. 08:58 Koncert Muzyki Polskiej w Ernst-Reuter-Saal w Berlinie Orkiestra Academia działająca przy Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego wystąpiła w sobotę wieczorem w Ernst-Reuter-Saal w Berlinie. » więcej 2021-10-30, godz. 21:30 Zwycięzcy nagrody Festiwalu Garaże 2019 zagrali w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] To był głośny i energetyczny wieczór. Zespół Fishing Group zagrał w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2021-10-30, godz. 17:23 Wieżę Bismarcka opanuje "Muzyka pod księżycem" To będzie Halloween inny niż wszystkie. 'Muzyka pod księżycem' zabrzmi przy wieży Bismarcka w Szczecinie. » więcej 2021-10-30, godz. 13:12 Sławomir Wilk z Chopinem w Willi Lentza [WIDEO, ZDJĘCIA] Plener artystyczny, dyskusja na temat wrażliwości w kulturze i koncert z cyklu „Juvenum Hortus” - to tylko niektóre atrakcje przygotowane na sobotę w szczecińskiej Willi Lentza. » więcej 2021-10-30, godz. 10:13 Nagrody "Pro Arte" przyznane po raz dziesiąty Irena Brodzińska- tancerka, śpiewaczka operowa, Małgorzata Goliszewska - reżyserka filmowa, Andrzej Tomczak - grafik, malarz i rysowniki oraz Edward Szatkowski - rzeźbiarz to tegoroczni laureaci nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego… » więcej 2021-10-29, godz. 17:19 Andrzej Lampert w Radiu Szczecin Po piątkowej próbie generalnej w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, do Radia Szczecin przyjechał ze swoimi najnowszymi nagraniami Andrzej Lampert. » więcej 2021-10-29, godz. 13:34 Requiem Mozarta w Filharmonii [ZDJĘCIA] Ponad stu artystów - dwa chóry, czworo solistów i orkiestra symfoniczna, wystąpią w piątek na scenie złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zabrzmi legendarna Mozartowska Msza za zmarłych - Requiem d-moll… » więcej
93949596979899