Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jak wielu jest w regionie wielbicieli gór można się przekonać przychodząc na Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. Festiwal po raz 8. rozpoczął się w czwartek w Książnicy Pomorskiej.
Otwarto wystawę okolicznościową zatytułowaną „100 wydarzeń górskich na 100-lecie odzyskania niepodległości" połączoną z promocją książki Elżbiety Sieradzińskiej pt. „Wanda Rutkiewicz: jeszcze tylko jeden szczyt”.

W piątek festiwal przeniesie się do auli Wydz. Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Tam na godzinę 15.45 zaplanowano pokazy filmów.

Polskich wydarzeń górskich w minionym stuleciu było oczywiście znacznie więcej, niż zaprezentowano na wystawie.

- Na pewno dwa wydarzenia związane z Everestem, czyli Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski na Mount Evereście i późniejsze zdobycie zimowego Everestu przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego - podkreśla Dorota Jakowicz z magazynu Turystyka Górskiej, kuratorka wystawy.

Elżbieta Sieradzińska przyznała, że pomysł na książkę o Wandzie Rutkiewicz związany jest z jej wielką pasja do gór.

- Wiele lat temu, jeszcze w szkole średniej byłam zafascynowana tym, co robią Polacy w górach wysokich. Po konkursie z języka francuskiego kupiłam sobie nie Balzaca czy Prousta, ale książkę o himalaizmie - powiedziała.

Program 8. Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-01-18, godz. 23:28 Premiera nowej książki Szczygielskiego Ogólnopolska premiera najnowszej książki Marcina Szczygielskiego odbyła się dziś w szczecińskiej księgarni Fika. 'Bez piątej klepki', to czwarta część bestsellerowej serii opowieści o dziewięcioletniej Majce. » więcej 2018-01-18, godz. 14:54 Goście Goście! Teatr Współczesny otwiera się na Ukraińców Goście, goście! najnowszy projekt Teatru Współczesnego to cykl czytań scenicznych dramatów ukraińskich. Organizatorzy spotkań dostrzegli, że Szczecin staje się domem dla wielu przybywających do nas imigrantów. Na ulicach Szczecina… » więcej 2018-01-18, godz. 13:06 Londyn: program z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Londyński Instytut Kultury Polskiej ogłosił program wydarzeń, które przygotował w związku z przypadającym na ten rok stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z czym będzie chciał trafić w tym roku do Brytyjczyków? » więcej 2018-01-18, godz. 10:54 90 lat kończy Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny i filmowy W czwartek 90 lat kończy Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny i filmowy. Pamiętny Gustlik z 'Czterech pancernych i psa', tytułowy bohater 'Żywotu Mateusza', a także Hubert Siersza z obrazu 'Perła w koronie', urodził się w 1928… » więcej 2018-01-16, godz. 14:50 Policja wyklucza udział osób trzecich ws. śmierci wokalistki Cranberries Policja nie podejrzewa udziału osób trzecich w sprawie śmierci piosenkarki Dolores O'Riordan. Wokalistka i liderka grupy rockowej The Cranberries zmarła w poniedziałek w Londynie. Miała 46 lat. » więcej 2018-01-16, godz. 13:32 Baltic Neopolis Orchestra świętuje swoje 10-lecie Przed muzykami Baltic Neopolis Orchestra pracowity rok. Zespół na 10-lecie istnienia zagra z wieloma wybitnymi wirtuozami z całego świata. » więcej 2018-01-14, godz. 17:36 Okradziono słynnego francuskiego reżysera W Paryżu okradziono słynnego francuskiego reżysera Claude'a Leloucha. Łupem złodziei padł między innymi scenariusz jego najnowszego filmu oraz notatki powstałe w ciągu ponad 50 lat pracy twórczej. » więcej 2018-01-13, godz. 20:01 Miasto w roli mecenasa, do wzięcia stypendia twórcze Nawet 12 tysięcy złotych mogą dostać artyści na realizację swoich projektów - ruszyła kolejna edycja Stypendiów Twórczych Miasta Szczecin 2018. » więcej 2018-01-13, godz. 16:58 Kolędy w wykonaniu Collegium Maiorum ZUT 'Obudź się, pasterzu' - tak swój koncert kolęd zatytułował Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Występ rozpoczął się o godz. 17 w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. » więcej 2018-01-11, godz. 17:34 Pierwsze lata po wojnie, czyli "Wrastanie" na placu Solidarności [ZDJĘCIA] Wielka biała konstrukcja stanęła na placu Solidarności w Szczecinie - to najnowsza wystawa plenerowa Muzeum Narodowego Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Jest opowieścią o pierwszych powojennych latach na Ziemiach Zachodnich i Północnych… » więcej
271272273274275276277