Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Niecodzienny projekt zamierza zrealizować para szwedzkich artystów. Wspólnie z innymi, chcą tworzyć sztukę nie dla ludzi, ale dla leśnej flory i fauny. Na ten cel uzyskali od rządu sporą dotację.
Czy ptaki, trzmiele, żuki, robaki i grzyby potrafią być odbiorcami sztuki tworzonej przez ludzi? Takie pytanie zadają sobie Mats Caldeborg oraz jego żona Katrina. Aby znaleźć na nie odpowiedź, otrzymali państwową dotację w wysokości miliona szwedzkich koron, czyli ponad 400 tysięcy złotych. W przedsięwzięciu będzie uczestniczyć czwórka artystów. Ich zadaniem będzie stworzenie dzieł, których nie będą mogli zobaczyć i ocenić ludzie, lecz różne formy życia, które do tej pory służyły artystom jako modele.

- Chrześcijaństwo dało człowiekowi absolutne zwierzchnictwo nad naszymi mniejszymi braćmi. Owady są dziś ofiarami trwającej zagłady. Czas abyśmy poświęcili im więcej uwagi - powiedział Mats Caldeborg w rozmowie z gazetą Expressen.

Nie wiadomo na razie jacy artyści będą uczestniczyć w projekcie. Premiera wystawy ma odbyć się w lipcu 2020 roku. Osoby zainteresowane przebiegiem procesu tworzenia sztuki dla tej niezwykłej grupy odbiorców, będą mogły wtedy odwiedzić dom pary Caldeborg w Nordmaling na północy Szwecji. Sama wystawa będzie jednak dla nich niedostępna.

Autorzy projektu nie wiedzą dziś jaką przybierze formę i czy w ogóle artyści znajdą odpowiednie środki wyrazu, które pozwolą stworzyć przekaz kulturowy. Nie wykluczają również tego, że będzie niemożliwy do osiągnięcia.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2018-10-28, godz. 12:02 Edward Dwurnik nie żyje W Warszawie zmarł malarz i grafik Edward Dwurnik. Artysta miał 75 lat. » więcej 2018-10-27, godz. 16:32 Warsztaty i spotkania z autorami w ramach projektu „Czyta się!” W sobotę o godzinie 17 w Kluboksięgarni FiKa odbędzie się spotkanie z Marcinem Szczygielskim. Autorem m.in. takich książek jak „Za niebieskimi drzwiami”, „Filipinki to my” oraz „Weronika i Zombie”, która będzie omawiana… » więcej 2018-10-27, godz. 15:15 Młoda Polska w Göteborgu Muzeum Sztuki w Göteborgu, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza, otwiera przekrojową wystawę poświęconą sztucę epoki Młodej Polski. Mieszkańcy drugiego co do wielkości miasta Szwecji, będą… » więcej 2018-10-27, godz. 14:36 Dorota Serwa wyróżniona medalem 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie została uhonorowana medalem 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest to medal, który wręczany jest przede wszystkim twórcom, ale także kreatorom kultur… » więcej 2018-10-27, godz. 14:02 Jak wyglądało życie u boku lidera zespołu Queen... ...tego będzie się można się dowiedzieć w studiu S1 Radia Szczecin. W ramach Szczecin European Film Festival odbędzie się spotkanie z asystentem i przyjacielem Freddiego Mercurego - Peterem Freestonem. » więcej 2018-10-27, godz. 13:08 Laury dla Wojciecha Kostrzewy Wojciech Kostrzewa wygrał Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. » więcej 2018-10-27, godz. 11:24 Masza i Niedźwiedź na swój program: zapraszają! Masza i Niedźwiedź, czyli postaci z popularnej rosyjskiej kreskówki odwiedzą Szczecin. W Galerii Gryf (na os. Słonecznym) w samo południe rozpocznie się rodzinna impreza z ich udziałem. W programie: gry i konkursy z nagrodami oraz… » więcej 2018-10-27, godz. 09:01 "Grzegorz Ciechowski. Oko w oko z legendą..." [ZDJĘCIA] Budzi wspomnienia... - podkreślali widzowie piątkowego koncertu 'Grzegorz Ciechowski. Oko w oko z legendą...', który odbył się w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-10-26, godz. 10:28 "Muzycy lubią czasami trochę ubarwiać, żeby było bardziej gwiazdorsko" Lider Fonetyki surowo o show-biznesie. W Radiu Szczecin Przemysław Wałczuk wracał do 2014 roku i kampanii jednej z firm odzieżowych, która promowała ubrania stylizowane na sposób ubierania Grzegorza Ciechowskiego z Republiki. » więcej 2018-10-25, godz. 12:38 Szczecińska Filharmonia świętuje 70. urodziny Dokładnie 70 lat temu, 25 października 1948 roku zagrała w Szczecinie Orkiestra Symfoniczna Robotniczego Towarzystwa Muzycznego. Tym samym rozpoczęła się historia Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, bowiem pięć lat… » więcej
224225226227228229230