Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Mats Caldeborg, pomysłodawca projektu. Źródło: Facebook
Niecodzienny projekt zamierza zrealizować para szwedzkich artystów. Wspólnie z innymi, chcą tworzyć sztukę nie dla ludzi, ale dla leśnej flory i fauny. Na ten cel uzyskali od rządu sporą dotację.
Czy ptaki, trzmiele, żuki, robaki i grzyby potrafią być odbiorcami sztuki tworzonej przez ludzi? Takie pytanie zadają sobie Mats Caldeborg oraz jego żona Katrina. Aby znaleźć na nie odpowiedź, otrzymali państwową dotację w wysokości miliona szwedzkich koron, czyli ponad 400 tysięcy złotych. W przedsięwzięciu będzie uczestniczyć czwórka artystów. Ich zadaniem będzie stworzenie dzieł, których nie będą mogli zobaczyć i ocenić ludzie, lecz różne formy życia, które do tej pory służyły artystom jako modele.

- Chrześcijaństwo dało człowiekowi absolutne zwierzchnictwo nad naszymi mniejszymi braćmi. Owady są dziś ofiarami trwającej zagłady. Czas abyśmy poświęcili im więcej uwagi - powiedział Mats Caldeborg w rozmowie z gazetą Expressen.

Nie wiadomo na razie jacy artyści będą uczestniczyć w projekcie. Premiera wystawy ma odbyć się w lipcu 2020 roku. Osoby zainteresowane przebiegiem procesu tworzenia sztuki dla tej niezwykłej grupy odbiorców, będą mogły wtedy odwiedzić dom pary Caldeborg w Nordmaling na północy Szwecji. Sama wystawa będzie jednak dla nich niedostępna.

Autorzy projektu nie wiedzą dziś jaką przybierze formę i czy w ogóle artyści znajdą odpowiednie środki wyrazu, które pozwolą stworzyć przekaz kulturowy. Nie wykluczają również tego, że będzie niemożliwy do osiągnięcia.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu "Piwnica Pod Baranami" zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
309310311312313314315