Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2020-03-11, godz. 11:25 Rząd zamyka placówki kulturalne. Zamknięte miejskie baseny [ZDJĘCIA] Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne. Celem decyzji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu z Chin. » więcej 2020-03-10, godz. 15:47 Promocja albumu o dowódcy Armii Błękitnej 180 ulic w całej Polsce nosi jego imię, jest patronem 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Generał Józef Haller to dowódca tzw. Armii Błękitnej. » więcej 2020-03-10, godz. 12:12 Wydarzenia w Filharmonii odbywać się będą zgodnie z zaplanowanym kalendarzem Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie poinformowała, że zaplanowane wydarzenia będą się odbywać zgodnie z harmonogramem. » więcej 2020-03-10, godz. 09:55 "Ojcowizna" na zakończenie Tygodnia Kresowego [ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Ojcowizna" z Wilna wystąpił na scenie Teatru Polskiego w poniedziałek wieczorem na zakończenie Tygodnia Kresowego w Szczecinie. » więcej 2020-03-09, godz. 14:17 Nie żyje Max vov Sydow Na południu Francji w wieku 90. lat zmarł szwedzki aktor filmowy Max von Sydow. Poinformowała o tym jego żona Catherine von Sydow. » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 15:08 Urodziny "Sklepu z Ptasimi Piórami" [ZDJĘCIA] Szczeciński zespół "Sklep z Ptasimi Piórami" koncertował urodzinowo w Starej Rzeźni. Zawsze w okolicach Dnia Kobiet grupa obchodzi swoje urodziny, bowiem pierwszy koncert odbył się wiosną - w Klubie Studenckim "Atut" - w 1978 rok… » więcej 2020-03-07, godz. 11:22 260. premiera w historii Teatru Współczesnego Premiera adaptacji "Pikniku pod Wiszącą Skałą" Joan Lindsay już w sobotę w Malarnii, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Trwają ostatnie próby do pierwszego przedstawienia. » więcej 2020-03-06, godz. 06:47 "Irenka, ach Irenka" w Galerii Kapitańskiej Irena Brodzińska, gwiazda polskiej opery i operetki była gościem czwartkowego spotkania autorskiego w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie. Wieczór połączony był z pokazem filmu o niej pt. "Irenka, och Irenka" autorstwa Marka Osajdy. » więcej 2020-03-05, godz. 16:42 Pożegnanie Pawła Królikowskiego W Warszawie pożegnano popularnego aktora filmowego i telewizyjnego Pawła Królikowskiego. » więcej
179180181182183184185