Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2017-12-25, godz. 09:17 Rok temu odeszła gwiazda muzyki pop Rok temu odszedł George Michael - brytyjski wokalista znany z takich przebojów, jak 'Freedom', 'Fastlove' czy 'Last Christmas'. » więcej 2017-12-22, godz. 09:12 Muzycy zagrali dla zmagającej się z guzem mózgu Natalii Szczecińscy muzycy połączyli siły i zagrali dla zmagającej się z guzem mózgu Natalii Nicowskiej. W Teatrze i Piwnicy Kany odbyła się charytatywna impreza pod hasłem 'Świąteczne granie dla trzech Muszkieterek'. » więcej 2017-12-22, godz. 07:53 Nowa orkiestra kameralna powstaje w Stargardzie Tworzyć ją będą uczniowie i absolwenci lokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we współpracy z muzykami z Filharmonii Szczecińskiej. W jej skład wejdzie 24 muzyków. » więcej 2017-12-20, godz. 11:27 "Białe Święta" w filharmonii. Muzyczny prezent od AS [ZDJĘCIA] Świąteczny koncert zorganizowany przez szczecińską Akademię Sztuki odbył się we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wystąpili tam artyści, wykładowcy i studenci związani z uczelnią oraz zaproszeni goś… » więcej 2017-12-19, godz. 19:47 Wyjątkowy koncert w szczecińskiej filharmonii Wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich piosenkarzy, kompozytor i autor tekstów Mietek Szcześniak. Na scenie pojawi się także wybitny polski saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog Piotr Baron. » więcej 2017-12-18, godz. 08:09 Mykietyn & Peszat w Szczecinie. Światowa premiera w filharmonii [ZDJĘCIA] Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana wystąpiła w niedzielę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-12-17, godz. 15:50 Prapremiera w szczecińskiej Filharmonii Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana wystąpi w niedzielę w szczecińskiej Filharmonii. » więcej 2017-12-17, godz. 13:07 Prawykonanie "Kantaty Wygnanych" w szczecińskim seminarium duchownym Na adwentowy koncert zaprasza w niedzielę wieczorem Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 'Kantatę Wygnanych' specjalnie dla niego napisał kompozytor Piotr Klimek. » więcej 2017-12-16, godz. 17:56 Czwarta edycja "Tańczących misiów" w Słowianinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Walca, rumbę i cza-czę tańczono w Domu Kultury Słowianin: ponad 200 dzieci wzięło udział w turnieju tańca 'Tańczące misie'. To przegląd grup tanecznych szkół, przedszkoli i świetlic środowiskowych. » więcej 2017-12-15, godz. 07:36 Film "Pokot" Agnieszki Holland nie powalczy o Oscara Film Agnieszki Holland 'Pokot' nie znalazł uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o Oscara. W Hollywood ogłoszono liczbę dziewięciu filmów w kategorii 'produkcja nieangielskojęzyczna', które przeszły… » więcej
274275276277278279280