Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Joanna i Jan Kulmowie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Joanna i Jan Kulmowie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmarła w ubiegłym roku poetka Joanna Kulmowa patronem nowej nagrody w dziedzinie literatury.
Prof. Urszula Chęcińska - dziekan Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim, znawczyni i propagatorka twórczości Joanny Kulmowej - mówiła w "Radio Szczecin na Wieczór" jak poznała rodzinę Kulmów.

- Poznałam Joannę Kulmową w 1992 roku. Jeszcze wtedy byłam panią magister. Wspominam z wielkim sentymentem nasze spotkanie w Piwnicy przy Krypcie, gdzie Joanna Kulmowa występowała jako aktorka. Z sentymentem wspominam to, że w moim życiu coś takiego się wydarzyło. Coś niezwykłego, że poznałam takich mądrych ludzi - wspomina prof. Chęcińska.

Szczecińska Nagroda im. Joanny Kulmowej będzie przyznawana autorom literatury dziecięcej.

- Laureatami będą pisarze, autorzy książek pisanych dla dzieci, ale też i dla dorosłych, którzy zachowali w sobie dzieciństwo. Tacy, którym bliska jest poetyka Joanny Kulmowej - powiedziała prof. Chęcińska.

Nagroda jest wspólną inicjatywą władz miasta, Uniwersytetu Szczecińskiego, którego poetka była doktorem honoris causa i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Po raz pierwszy będzie przyznana w przyszłym roku.

Już w tym roku natomiast po raz pierwszy przyznany zostanie Laur im. Joanny i Jana Kulmów. Tę nagrodę - Laur im. Joanny i Jana Kulmów - będzie przyznawać Biblioteka Publiczna miasta stołecznego Warszawy oraz Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego na Koszykowej. Nagroda przyznawana będzie w dwóch kategoriach: w dziedzinie sztuki oraz w dziedzinie animacji czytelnictwa.
Prof. Urszula Chęcińska - dziekan Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Szczecińskim, znawczyni i propagatorka twórczości Joanny Kulmowej - mówiła w "Radio Szczecin na Wieczór" jak poznała rodzinę Kulmów.
Szczecińska Nagroda im. Joanny Kulmowej będzie przyznawana autorom literatury dziecięcej.

Zobacz także

2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera 'Dzieci z dworca ZOO' w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy 'Zimnej wojny' w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej 2018-05-11, godz. 20:12 Promocja biografii Zbigniewa Herberta w studiu Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Promocja książki Andrzeja Franaszka 'Herbert. Biografia' oraz monodram Przemysława Tejkowskiego 'Ostatnie tango z Herbertem' - to wszystko w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Spotkanie odbyło się o godz. 18. » więcej 2018-05-11, godz. 17:28 XV Jubileuszowy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie wystąpi zespół wokalny Marcina Abijskiego. Koncert zatytułowany Śladami Sołuńskich Apostołów rozpocznie się o godz. 19. » więcej 2018-05-10, godz. 18:52 Uczniowie "szukali urody" w lekturach [ZDJĘCIA] 'Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa' - to konkurs czytania i interpretowania lektur przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. » więcej 2018-05-10, godz. 18:34 "Tej nocy Szczecin żyje niezwykłym rytmem" Prawie 50 miejsc będzie można odwiedzić podczas 13. Szczecińskiej Nocy Muzeów, która już 19 maja. Zaplanowano wystawy, spotkania, happeningi, paradę starych samochodów i motocykli, koncerty przedstawienia i zwiadzanie Opery na Zamku… » więcej 2018-05-10, godz. 14:31 Zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca Ińskiego Lata Filmowego W nocy z środy na czwartek zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca, współorganizator i kronikarz Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2018-05-08, godz. 16:42 Niezwykły świat teatru lalkowego w Szczecinie. Goście z różnych części Europy Teatralny Ty-Dzień Dziecka rozpocznie się już wkrótce w Szczecinie, po raz drugi. To festiwalowy projekt Teatru Lalek „Pleciuga' dla młodych widzów. » więcej
250251252253254255256