Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
Słuchowisko „Wielka improwizacja” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.
W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe oraz 28 produkcji telewizyjnych. Twórcy zwycięskiego spektaklu podzielą między siebie nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych: za reżyserię - Wawrzyniec Kostrzewski, za zdjęcia - Adam Bajerski; za montaż - Jakub Motylewski i za role aktorskie: Agnieszka Suchora, Michał Czernecki i Tomasz Schuchardt.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Marek Bukowski za spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Jury doceniło też Wojciecha Żogałę za scenografię do tego spektaklu i Marka Króla za montaż.

Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Jurorzy uhonorowali też Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca, „Lato” Tadeusza Rittnera i „Znaki” Jarosława Jakubowskiego.

Uznanie jurorów zyskała też autorka kostiumów do spektaklu „Ekspedycja” - Katarzyna Adamczyk. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss.

Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przyznano reżyserom Aleksandrze Popławskiej i Markowi Kalicie oraz autorowi zdjęć Adamowi Sikorze za „Generała”.

Nagrody aktorskie otrzymały ex aequo Dominika Kluźniak za role Mai w „Lecie” i Gospodyni w „Weselu” oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki”, a za role męskie - ex aequo Grzegorz Małecki za role Goldersa w spektaklu „Lato”, Gospodarza w „Weselu” i Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysław Stippa za role: w monodramie „Jednocześnie”, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego.

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka, Lidia Sadowa i Marcin Franc. Nagroda za debiut autorski trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Ponadto jury wraz z dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę specjalną dla spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)

Zobacz także

2018-08-26, godz. 08:57 Jedna z najsłynniejszych ballad Paula McCartney'a ma pół wieku Legendarna Hey Jude ma 50 lat. Dokładnie pół wieku singiel Beatlesów ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Na brytyjską premierę poczekał jeszcze cztery dni. » więcej 2018-08-25, godz. 12:13 Najbardziej uzdolnieni na finale Famy To będzie fantastyczne podsumowanie 48. edycji Famy. Na zakończenie uczestników festiwalu będzie można podziwiać podczas koncertu "Hej, czy nie wiecie". » więcej 2018-08-24, godz. 08:57 "Inspirowani przez dziwaków". Festiwal w Goleniowie Dziesięć dni spotkań ze sztuką i kulturą na trzech scenach i w 14 przestrzeniach miejskich - w Goleniowie rozpoczyna się w piątek festiwal "Ludzka mozaika". » więcej 2018-08-19, godz. 11:14 Finał Sacrum Non Profanum na swingowo To było 10 dni wyjątkowej muzyki i wyjątkowych gości. Melomani mogli posłuchać koncertów poświęconych znakomitemu kompozytorowi: w Szczecinie, Berlinie, a także nad morzem. W Trzęsaczu w sobotę zakończył się 14. Międzynarodowy… » więcej 2018-08-18, godz. 13:37 „Muzyka naszych czasów” na kończącym się Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Kończy się festiwal „Sacrum Non Profanum. W tym roku muzyki można było posłuchać w Szczecinie, Berlinie, a także w Trzęsaczu. I właśnie nad morzem odbył się wyjątkowy koncert. » więcej 2018-08-18, godz. 11:46 Sobota na Famie. Koncerty i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem Koncerty, spotkanie z pisarzem i monodram - to w sobotę wydarzy się w Świnoujściu podczas trzeciego dnia festiwalu FAMA. Będzie też coś dla tych, którzy lubią się pośmiać. » więcej 2018-08-17, godz. 14:36 Harmonijki ustne i organy na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA] Repertuar na organy i harmonijki ustne wypełnił czwartkowy koncert festiwalu „Sacrum Non Profanum” w Trzęsaczu. » więcej 2018-08-17, godz. 07:40 W kinach grają już "303. Bitwa o Anglię" W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas… » więcej 2018-08-16, godz. 18:29 Aretha Franklin nie żyje W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana "królową soulu". Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: "Respect", "I say a little prayer" oraz "A Natural Woman". Od 2010 roku chorowała… » więcej 2018-08-16, godz. 12:16 Paderewski w Trzęsaczu na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA] Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Publiczność w Trzęsaczu usłyszała utwory Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej
259260261262263264265