Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
Słuchowisko „Wielka improwizacja” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.
W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe oraz 28 produkcji telewizyjnych. Twórcy zwycięskiego spektaklu podzielą między siebie nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych: za reżyserię - Wawrzyniec Kostrzewski, za zdjęcia - Adam Bajerski; za montaż - Jakub Motylewski i za role aktorskie: Agnieszka Suchora, Michał Czernecki i Tomasz Schuchardt.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Marek Bukowski za spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Jury doceniło też Wojciecha Żogałę za scenografię do tego spektaklu i Marka Króla za montaż.

Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Jurorzy uhonorowali też Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca, „Lato” Tadeusza Rittnera i „Znaki” Jarosława Jakubowskiego.

Uznanie jurorów zyskała też autorka kostiumów do spektaklu „Ekspedycja” - Katarzyna Adamczyk. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss.

Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przyznano reżyserom Aleksandrze Popławskiej i Markowi Kalicie oraz autorowi zdjęć Adamowi Sikorze za „Generała”.

Nagrody aktorskie otrzymały ex aequo Dominika Kluźniak za role Mai w „Lecie” i Gospodyni w „Weselu” oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki”, a za role męskie - ex aequo Grzegorz Małecki za role Goldersa w spektaklu „Lato”, Gospodarza w „Weselu” i Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysław Stippa za role: w monodramie „Jednocześnie”, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego.

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka, Lidia Sadowa i Marcin Franc. Nagroda za debiut autorski trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Ponadto jury wraz z dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę specjalną dla spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)

Zobacz także

2018-06-13, godz. 12:50 Dobre kino w Trafo. O muzyce filmowej na początek Rusza letnia odsłona Szczecin European Film Festival. Jej hasło to "Dobre kino". Podczas imprezy będzie można obejrzeć m.in. obrazy w reżyserii Miloša Formana czy Guillermo del Toro. » więcej 2018-06-12, godz. 13:01 Odnaleźć się wśród gwiazd, odnaleźć się na świecie - Planetobus w Policach [WIDEO, ZDJĘCIA] Planetobus - Centrum Nauki Kopernik odwiedził jedną z polickich szkół. Dzieci w specjalnym namiocie, na kopule którego wyświetlane są konstelacje gwiazd i planety, uczą się o gwiazdozbiorach i astronomii. Niebo jest na wyciągnięcie… » więcej 2018-06-11, godz. 11:22 Nie żyje Roman Kłosowski - odtwórca Maliniaka Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek". » więcej 2018-06-10, godz. 20:58 Piosenka Ci nie da zapomnieć, czyli przeboje stulecia w Opolu 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki trwa w Opolu. W niedzielę po godzinie 20 rozpoczął się koncert "Od Opola do Opola". Publiczność usłyszy między innymi Edytę Górniak, Margaret i Sarsę. » więcej 2018-06-10, godz. 08:40 Muzyczne aranżacje z kinowych hitów w centrum handlowym Na początek Filmowa Kaskada Muzyki, czyli aranżacje utworów z popularnych produkcji kinowych takich jak "La La Land", "Król Lew", "Szrek" czy "Różowa Pantera". Ruszył 4. Baltic Neopolis Festival. » więcej 2018-06-08, godz. 23:22 Marcin Świetlicki i "Zgniłość" w Szczecinie. Koncert w Trafo [WIDEO, ZDJĘCIA] "Zgniłość", czyli nowy projekt krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, wystąpił w piątek wieczorem w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2018-06-08, godz. 21:28 Ostatnie lata Brygady "Łupaszki". Jest nowa książka [ZDJĘCIA] Nowe fakty o 5 Brygadzie Wileńskiej w książce historyka Tomasza Łabuszewskiego. W swojej nowej publikacji pt. "5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945-1947" Łabuszewski stara się zaprzeczyć propagandzie, jakoby żołnierze… » więcej 2018-06-08, godz. 09:59 Mundialowe przeboje w Opolu [WIDEO] W Opolu rozpoczyna się 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Zainauguruje go o godzinie 20.00 koncert "Przebój na Mundial". » więcej 2018-06-08, godz. 08:56 "Znają z twórczości, ale nie z twarzy". Jest okazja, żeby to zmienić Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda czy Wojciech Kilar - portrety wybitnych polskich twórców, różnych dziedzin polskiej kultury, autorstwa wybitnych fotografików od czwartku można oglądać w galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2018-06-07, godz. 23:15 Premiera "Guru" i tydzień tańca współczesnego. Opera zdradza program nowego sezonu Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich… » więcej
269270271272273274275