Słuchowisko „Wielka improwizacja” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.
Nagrodę za reżyserię otrzymał Marek Bukowski za spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Jury doceniło też Wojciecha Żogałę za scenografię do tego spektaklu i Marka Króla za montaż.
Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Jurorzy uhonorowali też Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca, „Lato” Tadeusza Rittnera i „Znaki” Jarosława Jakubowskiego.
Uznanie jurorów zyskała też autorka kostiumów do spektaklu „Ekspedycja” - Katarzyna Adamczyk. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss.
Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przyznano reżyserom Aleksandrze Popławskiej i Markowi Kalicie oraz autorowi zdjęć Adamowi Sikorze za „Generała”.
Nagrody aktorskie otrzymały ex aequo Dominika Kluźniak za role Mai w „Lecie” i Gospodyni w „Weselu” oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki”, a za role męskie - ex aequo Grzegorz Małecki za role Goldersa w spektaklu „Lato”, Gospodarza w „Weselu” i Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysław Stippa za role: w monodramie „Jednocześnie”, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego.
Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka, Lidia Sadowa i Marcin Franc. Nagroda za debiut autorski trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.
Ponadto jury wraz z dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę specjalną dla spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.
Zobacz także
2018-04-14, godz. 13:19
Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach
Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu "Caravana Next". Jej głównym celem jest spotkanie i "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania.
» więcej
2018-04-14, godz. 09:11
Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman
W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media.
» więcej
2018-04-13, godz. 17:05
"Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar
Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów…
» więcej
2018-04-13, godz. 13:03
To będzie pierwsza taka promocja. Jest nowy tomik wierszy Sawickiego
To będzie pierwsza w Polsce premiera tomiku poetyckiego w internecie. Szczeciński poeta Bartosz Sawicki opublikował swój trzeci zbiór poezji "Luminal". W ramach promocji, autor będzie deklamował wiersze podczas specjalnego koncertu.
» więcej
2018-04-13, godz. 10:58
Zabobon czy pechowy dzień?
Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha.
» więcej
2018-04-13, godz. 10:28
12-latkowie przygotowali spektakl
Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu.
» więcej
2018-04-13, godz. 09:13
Wystawa w Książnicy w rocznicę Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]
Szczecińskie Stowarzyszenie Katyń oraz Książnica Pomorska zorganizowały pamiątkową wystawę "Pamięci doktora Juliana Grunera. W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej".
» więcej
2018-04-13, godz. 08:41
Książka Olgi Tokarczuk nominowana do prestiżowej nagrody
"Bieguni" Olgi Tokarczuk na krótkiej liście autorów nominowanych do prestiżowej Man Booker International Prize. To coroczna brytyjska nagroda przyznawana najlepszej książce przetłumaczonej na język angielski.
» więcej
2018-04-12, godz. 13:19
Wielcy Koncertmistrzowie na wiosnę. BNO i Pujanek w Szczecinie
Baltic Neopolis Orchestra oraz Radosław Pujanek, koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia, wystąpili w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem, na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej, w ramach cyklu…
» więcej
2018-04-11, godz. 20:40
Język jidysz na US
Jidysz to język Żydów europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów europejskich zapisana jest właśnie w jidisz.
» więcej