Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę "Z Harbina do Szczecina. 70. rocznica repatriacji Polonii harbińskiej".
W Harbinie w dalekiej Mandżurii pod koniec XX wieku osiedlali się Polacy. Byli oni zatrudnieni przy budowie, a następnie przy eksploatacji kolei wschodniochińskiej. W pierwszych latach było ich 7-10 tys., a liczba ta powiększyła się po rewolucji bolszewickiej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część Polaków wróciła do ojczyzny, jednak wielu powodziło się bardzo dobrze, więc zostali. Na potrzeby miejscowej Polonii otwarty był konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, działały dwa kościoły, a także kilka polskich szkół, z których najbardziej znane było Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Polacy w Harbinie mieli także swoje kluby sportowe, organizacje społeczne, w tym Stowarzyszenie „Gospoda Polska". Jednak od 1937 roku Polacy już nie mogli pracować przy obsłudze kolei i zaczęli stamtąd wyjeżdżać. Po ustanowieniu w 1949 Chińskiej Republiki Ludowej, w skład której weszła Mandżuria i Harbin, postanowiono o przesiedleniu Polaków.

Wielu repatriantów przyjechało do Szczecina, wśród nich rodzice Romualda Oziewicza z Klubu Harbińczyków w Szczecinie.

- Moi rodzice przeżyli tam 40 lat. Ja i mój brat się tam urodziliśmy. Rodzice mieli tam pracę, tam się wychowali, mieli przyjaciół. Kiedy przyszły zmiany, które spowodowały, że Polacy musieli wyjeżdżać, to opuszczali to miejsce z żalem. Bo po prostu kochali to miasto - mówi Oziewicz.

Wystawa, którą przygotowaliśmy w Książnicy Pomorskiej, składa się z trzech części - mówi dalej Oziewicz.

- Pierwsza: skąd się Polacy wzięli. To jest na bazie wystawy, która kiedyś przygotowało Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wypożyczyliśmy to. Druga jest o repatriacji, a trzecia o Klubie Harbińczyków i nasze prywatne zbiory. Czyli to co rodzice przywieźli, to my tu pokazujemy. To są rzeczy nigdzie nie prezentowane, zupełnie unikatowe - mówi Oziewicz.

Wśród nich wiele dokumentów i fotografii rodzinnych. Wystawa czynna będzie do 2 lipca.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-12-11, godz. 14:22 Melancholijnie w Filharmonii Wykonanie wszystkich utworów jest na instrumentach, które są replikami tych z epoki baroku - mówi szczecińska sopranistka Aldona Bartnik o swojej najnowszej płycie "Melancholia". » więcej 2018-12-10, godz. 22:10 Obchody Chanuki w Szczecinie Szczecińskie obchody Chanuki - żydowskiego Święta Poświęcenia odbyły się w Ośrodku Kultury Ukraińców w Szczecinie. » więcej 2018-12-08, godz. 17:57 Historia bohaterskiej Pakistanki Malali w Teatrze Współczesnym Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę… » więcej 2018-12-08, godz. 17:37 Arcydzieło Bacha na instrumentach z epoki "Oratorium na Boże Narodzenie", arcydzieło Jana Sebastiana Bacha na dziesięciolecie istnienia Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2018-12-07, godz. 17:06 Sunrise Festival odbędzie się w nowej lokalizacji To już pewne - Sunrise Festival 2019 odbędzie się w nowej lokalizacji. Impreza pozostaje w Kołobrzegu, jednak zostaje przeniesiona na teren dawnego lotniska na osiedlu Podczele. » więcej 2018-12-07, godz. 09:28 Ida w filmie, a Marta Uszko w "Rozmowie pod krawatem" [WIDEO] Niesamowite przeżycie przełamujące stereotypy - tak Marta Uszko, aktorka Teatru Polskiego i wokalistka zespołu ''The Ears'' mówiła o współpracy z Idą, dziewczyną z zespołem Downa. » więcej 2018-12-05, godz. 19:30 Mińsk: rozpoczął się Festiwal Polskich Filmów "Wisła" W Mińsku rozpoczął się 1. Festiwal Polskich Filmów "Wisła". Pięciodniowy przegląd zorganizowały Ambasada Polski na Białorusi i Fundacja "Wspieram". » więcej 2018-12-03, godz. 22:06 Bursztynowe Pierścienie przyznane [ZDJĘCIA] Michał Janicki, za rolę Maurycego Stolnika w "Pensjonacie pana Bielańskiego" w reżyserii Marka Gierszała z Teatru Polskiego, otrzymał Bursztynowy Pierścień w głosowaniu publiczności dla najlepszego aktora sezonu 2017/2018. » więcej 2018-12-03, godz. 11:49 Ruszyła sprzedaż biletów na Szczecin Jazz 2019 Bilety na jazzowy festiwal w Szczecinie już do kupienia. Na portalu bilety.fm można zamawiać wejściówki na koncert Kennego Garreta, który otworzy serię występów. » więcej 2018-12-02, godz. 11:36 Najlepsi kabareciarze. Przyjechali w zastępstwie i najbardziej spodobali się publiczności Kwiatkowski i Bank wygrali konkurs kabaretowy podczas 12. edycji Festiwalu Komedii SZPAK. To zespół z Krakowa, który gra muzykę komediową. » więcej
224225226227228229230