Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Gustaw Dudka
Fot. Gustaw Dudka
W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie odbędzie się 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”.
Nagrodę honorującą dorobek reżyserski otrzyma Jan Jakub Kolski, gościem specjalnym będzie Olgierd Łukaszewicz. Na festiwalu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów, pojawi się wielu ciekawych gości, odbędą się koncerty i występy artystyczne, nie zabraknie wystawy malarskiej i występu kabaretowego.

„Laur Cisowy”, najważniejsza nagroda festiwalu „Lato z Muzami”, trafi w tym roku do Jana Jakuba Kolskiego. Tym samym reżyser dołączy do grona osób uhonorowanych za całokształt osiągnięć artystycznych. A są wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Marek Koterski i Wojtek Smarzowski. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa przyznaje nagrodę specjalną od swojej piątej edycji, czyli od 2001 roku. Chętni na spotkanie z reżyserem i jego twórczością niech koniecznie w lipcu przybędą do Nowogardu.

13 lipca o godz. 14:30 w kinie Orzeł widzowie festiwalu zobaczą najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego zatytułowany „Ułaskawienie”, a po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. Tematów do rozmowy nie zabraknie, bo jego dokonania są tak interesujące, jak i szerokie. Jest reżyserem kina autorskiego, scenarzystą, operatorem filmowym, pisarzem i nauczycielem akademickim. W swojej karierze zrealizował zaś filmy krótkometrażowe, dokumentalne, pełnometrażowe fabuły i teatry telewizji.

Znany jest z charakterystycznego stylu, nazywanego jako kino polskiej prowincji. Jest to tym bardziej ciekawe, że urodził się i przez długi czas mieszkał we… Wrocławiu. Skąd więc ta miłość do „małych ojczyzn”? W czwartej klasie podstawówki zamieszkał na kilka lat z dziadkiem we wsi Popielawa, która – jak się potem okazało – odegrała kluczową rolę w jego dalszym życiu. Wszystko tam dla mnie było i nowe, i czarowne. Dziadek był rymarzem, odwiedzali go różni ludzie. Wysłuchiwałem ich opowieści. W tej edukacji dziecięcej tkwią źródła mojej tajemnicy, zainteresowań – mówił w jednym z wywiadów.

11 lipca 2019 roku uczestnicy 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie będą mogli spędzić wieczór z Olgierdem Łukaszewiczem. Aktor znany z kultowej roli Alberta Starskiego w „Seksmisji” pojawił się niedawno w autobiograficznym filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” i od razu zgarnął nagrodę w Gdyni. Oba filmy zostaną wyświetlone na ekranach „Lata z Muzami”, a z aktorem będzie można porozmawiać między seansami.

Olgierd Łukaszewicz weźmie też udział w specjalnym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Te spotkania są corocznie szczególnym momentem na festiwalu „Lato z Muzami”.

Olgierd Łukaszewicz debiutował w 1967 roku w filmie „Dancing w kwaterze Hitlera". Od tej pory zagrał w 80 filmach fabularnych (w tym 11 produkcjach telewizyjnych), w 5 filmach krótkometrażowych, 33 serialach i 77 spektaklach telewizyjnych. Warto wyciągnąć przynajmniej kilka tytułów. Oprócz wcześniej wymienionych, do najważniejszych w karierze należą również: „Sól ziemi czarnej” (1969) Kazimierza Kutza, „Brzezina” (1970) Andrzeja Wajdy, „Gorączka” (1980) Agnieszki Holland, „Kariera Nikosia Dyzmy” (2002) Jacka Bromskiego czy „Generał Nil” (2009) Ryszarda Bugajskiego. Notabene, za rolę generała Emila Fieldorfa otrzymał Golden Reel Award dla najlepszego aktora na Tiburon International Film Festival.

23. edycja „Lata z Muzami” odbędzie się w dniach 8-14 lipca. To święto patronek sztuki, nie zabraknie więc pokazów filmowych, koncertów, wernisaży i występów artystycznych. Do Nowogardu dotrą m.in. Gabriela Muskała, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska, Karolina Bruchnicka, Mikołaj Trzaska. Na otwarcie pokazany zostanie spektakl „Chodź ze mną do łóżka” w wykonaniu Soni Bohosiewicz, a na zakończenie zagra dla widzów Mikołaj Trzaska z zespołem. Wśród innych wydarzeń muzycznych są koncerty Anity Lipnickiej i zespołu VOX. Na festiwal serdecznie zapraszają organizatorzy: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia jest darmowy. (opr. Kasia Cichocka, foto. Akson, Gustaw Dudka)

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl.

Radio Szczecin jest patronem medialnym festiwalu.

Zobacz także

2018-09-19, godz. 16:25 MDF, czyli nie tylko muzyka w filharmonii. Rusza nowy festiwal MDF Festival - Music.Design.Form, który łączy różne dziedziny sztuki, rozpoczyna się w środę w filharmonii w Szczecinie. W programie są nie tylko koncerty, ale także wystawy i instalacje interaktywne, dyskusje i wykłady oraz warsztaty… » więcej 2018-09-19, godz. 14:28 "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr". Finał konkursu [ZDJĘCIA] 'Niepodległa bez barier - od morza do Tatr' - pod takim hasłem odbył się w Szczecinie wojewódzki finał 16. edycji konkursu 'Sztuka osób niepełnosprawnych'. » więcej 2018-09-18, godz. 22:06 Gratka dla młodych widzów. Kino Dzieci w Szczecinie Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w Szczecinie. Od 22 do 29 września w Klubie Delta w Dąbiu młodzi widzowie będą mogli zobaczyć osiem produkcji. Wezmą też udział w głosowaniu, dołączając tym samym do ogólnopolskiego… » więcej 2018-09-18, godz. 20:41 Wspólne Brzmienia w Szczecinie. Nowe wyzwanie Chóru AM Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa z grupą Mikromusic, Skubasem oraz Smolikiem. W najbliższy poniedziałek rusza 5. edycja 'Wspólnego Brzmienia'. » więcej 2018-09-18, godz. 18:35 Warto czytać dzieciom już od narodzin Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka. » więcej 2018-09-18, godz. 17:53 "Jeszcze dzień życia" w Gdyni. Groza wojny i reporter Kapuściński w akcji Na festiwalu w Gdyni pokazano film o Ryszardzie Kapuścińskim i wojnie w Angoli. 'Jeszcze dzień życia' w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente to inspirowana książką Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego… » więcej 2018-09-17, godz. 07:56 Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji. » więcej 2018-09-16, godz. 10:28 Na Gotyckim Szlaku w Czachowie. Publiczność zachwycona IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował w sobotę do Czachowa. W unikatowym kościele z drugiej połowy XIII wieku zabrzmiała muzyka polska i niemiecka z przełomu XVI/XVII wieku. » więcej 2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu 'Klecha', poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej
231232233234235236237