Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zamek Książąt Pomorskich. źródło: wikipedia.org/wi
Zamek Książąt Pomorskich. źródło: wikipedia.org/wi
400 lat temu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ostatni ślub w dynastii Gryfitów. Świętujemy tę rocznicę.
Para Książęca, w asyście giermków, błazna i dworzan wkroczyła na Zamek. Herold odczytał obwieszczenie dotyczące zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croy oraz zaprosił na weselną uroczystość.

W programie są m.in. inscenizacje scen z życia ówczesnego dworu, nauki dworskich manier i tańców, muzyka z epoki, prelekcja, warsztaty, spektakl baletowy.

- Przede wszystkim sam wiek księżnej jest - jak na tamte czasy - późny, ponieważ Anna Pomorska wychodzi za mąż w wieku 29 lat, czyli jako stara panna. Wybór padł na katolickiego księcia, Ernest jest katolikiem, a Anna jest protestantką. W umowach małżeńskich bardzo długo trwały pertraktacje w sprawach wiary... - wspomina Joanna Kościelna - badaczka dziejów Gryfitów.

Postanowiono wtedy - co było wyjątkowe w tamtych czasach - że to dzieci same wybiorą, będąc już dorosłymi, którą wiarę przyjmą. Poza tym ślub odbywa się w dość dużym pośpiechu bowiem... pan młody przybywa za wcześnie na dwór w Szczecinie.

- Książę przyjeżdża szybko, co powoduje, że ślub Anny i Ernesta jest znacząco przyspieszony. Książę przyjeżdża pod koniec lipca, ślub zawierają 4 sierpnia, w wielu kwestiach nieprzygotowane są wozy, dorożki księżniczki, jej posag nie jest niedokończony... - mówi dalej Kościelna.

Niestety, książę umiera 1,5 roku po ślubie nie doczekawszy narodzin swojego jedynego syna. Jubileuszowe obchody ślubu Anny i Ernesta potrwają do wieczora.

Wstęp jest wolny.
- Przede wszystkim sam wiek księżnej jest, jak na tamte czasy, późny, ponieważ Anna Pomorska wychodzi za mąż w wieku 29 lat, czyli jako stara panna. Wybór padł na katolickiego księcia, Ernest jest katolikiem, a Anna jest protestantką. W umowach małżeńskic
- Książę przyjeżdża szybko, co powoduje, że ślub Anny i Ernesta jest znacząco przyspieszony. Książę przyjeżdża pod koniec lipca, ślub zawierają 4 sierpnia, w wielu kwestiach nieprzygotowane są wozy, dorożki księżniczki, jej posag nie jest niedokończony -

Zobacz także

2019-02-13, godz. 14:55 Emerytura nie oznacza bezczynności. Pani Cecylia pozostaje w Książnicy Legenda Książnicy Pomorskiej w Szczecinie przeszła na emeryturę. Cecylia Judek nie jest już Sekretarzem Naukowym biblioteki. Nie oznacza to jednak, że się rozstała z Książnicą. » więcej 2019-02-11, godz. 08:43 Grammy rozdane W Los Angeles po raz 61 rozdano muzyczne nagrody Grammy. To najważniejsze na świecie wyróżnienia w tej dziedzinie i są potocznie nazywane muzycznymi Oscarami. W tym roku szczególnie zaskoczył raper Childish Gambino, który odmówił… » więcej 2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla 'Zimnej Wojny', film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu 'Zimna wojna' Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak 'Roma', 'Narodziny gwiazdy'… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego 'Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie 'Muzycznymi Oscarami' i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt 'OKNO' w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej
209210211212213214215