Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza.
Stambuł, lata 40., Europa ogarnięta II Wojną Światową. Walczą ze sobą wojska i wywiady.
Polską placówką dyplomatyczną w Turcji kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych.

W roli głównej wystąpi Robert Gonera. - To było dla mnie odkrywanie zapomnianej postaci, to historia jak z wczesnego Bonda - przyznaje aktor. - To dotyczy dużej liczby dyplomatów czy wprost szpiegów podczas wojny. Często ich służba polegała również na szpiegowaniu. Ta służba dyplomatyczna polska w imieniu Rzeczpospolitej podczas wojny. Myślę, że takich zapomnianych bohaterów jest wielu z różnych powodów m.in. z tego, że po wojnie też nie mieli łatwo.

- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik. - Poszukiwanie szyfru do każdej postaci, jednej postaci kobiecej, którą była agentka "Anna", to było chyba największe wyzwanie. Liczę na to, że to słuchacze ocenią czy udało mi się odtworzyć atmosferę tamtych czasów, ale jednocześnie charaktery i w jakiś sposób dramat tych postaci.

Obok Roberta Gonery, w słuchowisku usłyszymy również: w roli agentki „Anny” Barbarę Kurzaj, a w pozostałych rolach: Jakuba Klimaszewskiego, Sylwestra Woronieckiego, Paulinę Zarembę i Pawła Domańskiego. Realizacją dźwięku zajął się Wawrzyniec Szwaja.

Premiera słuchowiska „Konsul” w niedzielę po godzinie 13, przypomnimy je także, tego samego dnia, po godzinie 22.
W roli głównej wystąpi Robert Gonera.
- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik.
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Barbara Kurzaj i Robert Gonera. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Zobacz także

2018-05-20, godz. 09:01 XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej dobiega końca W sobotę wieczorem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy w Szczecinie muzykę z kręgu Dworu Wiedeńskiego wieków XVII i XVIII zagrał zespół wiedeński Pandolfis Consort pod kierunkiem Elżbiety Sajki-Bachler… » więcej 2018-05-19, godz. 20:58 Cannes: Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą za reżyserię Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym, 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za reżyserię filmu 'Zimna wojna'. To historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą… » więcej 2018-05-19, godz. 17:06 "Nie spać. Zwiedzać!" - rusza Noc Muzeów, zaproszenie m.in. do huty [ZDJĘCIA] Zdążyli: seniorzy ze stowarzyszenia 'Stołczyn po Sąsiedzku' wygrali wyścig z czasem. Własnoręcznie wyremontowana wartownia po - nieistniejącej już - szczecińskiej hucie przechodzi w sobotę próbę generalną, ponieważ otwiera swoje… » więcej 2018-05-19, godz. 16:20 Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu… » więcej 2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL 'Szczecin śladami PRL' to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl 'W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej' odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w 'Rozmowie Pod Krawatem' dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: 'Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej
249250251252253254255