Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i… » więcej 2019-10-12, godz. 08:33 Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA] Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie. » więcej 2019-10-12, godz. 07:14 "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej" Biblioteka Narodowa zaprasza na prezentację "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej", która odbędzie się w sobotę w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich 3/5 w godzinach 11-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny. » więcej 2019-10-11, godz. 16:20 Szwedzkie komentarze wokół literackich Nobli Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały… » więcej 2019-10-11, godz. 11:52 Festiwal Światła w Berlinie Light of Freedom - Światło wolności to hasło 16. edycji Festival of Lights, czyli Festiwalu Światła w Berlinie, który w tym roku zbiega się z obchodami 30. rocznicy upadku muru i zjednoczenia Niemiec. » więcej 2019-10-11, godz. 06:57 Rozpoczyna się 35. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy W tym roku wielbiciele światowego kina będą mogli obejrzeć 180 filmów z 63 krajów, w tym: 111 pełnometrażowych oraz 69 dokumentów i filmów krótkometrażowych. » więcej 2019-10-11, godz. 06:47 Nobel 2018 i 2019 - literatura. Uhonorowana Olga Tokarczuk Literacka Nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę… » więcej 2019-10-09, godz. 19:52 Szczecin koncertowo uczcił Dzień Seniora [ZDJĘCIA] Z okazji Dnia Seniora w Filharmonii w Szczecinie zagrali zespół Jackpot i Halina Frąckowiak. » więcej 2019-10-08, godz. 05:55 Zmarł Janusz Kondratiuk W wieku 76 lat zmarł reżyser filmowy Janusz Kondratiuk. Informację tę opublikował portal filmweb.pl, powołując się na księdza Andrzeja Lutera, przyjaciela zmarłego artysty. » więcej 2019-10-07, godz. 07:22 Pogrzeb Jana Kobuszewskiego W poniedziałek pożegnamy aktora Jana Kobuszewskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie (godzina 11) msza święta w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. » więcej
188189190191192193194