Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku po raz pierwszy artyści czytali fragmenty nie jednego, a ośmiu dzieł napisanych przez polskich autorów. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tegoroczne lektury ukazują 100 lat dziejów Polski. Dodał, że przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne. - Bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo. Na to wszystko, co jest ważną częścią życia - stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. - Żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik czy smartfona, czy monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć czasem oczy i wyobrazić sobie coś, co przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Duda.

Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok. - Spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury. To będzie "Balladyna" - powiedział Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.

Agata Korhnauser-Duda mówiła też, że dzieła polskich autorów czytano między innymi w Brazylii, Japonii i Chinach. 8 noweli wybranych do Narodowego Czytania zabrzmiało po polsku oraz w tłumaczeniu na inne języki. Polskie nowele czytano w sobotę w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i w ponad 31 krajach.

W ramach tegorocznej akcji były czytane poza „Katarynką” Bolesława Prusa: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.
Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.
Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok.

Zobacz także

2021-06-05, godz. 12:00 Mistrzowski koncert z Krzysztofem Herdzinem i „Motion Trio” W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmi muzyka światowej sławy zespołu akordeonowego „Motion Trio”. » więcej 2021-06-03, godz. 13:15 Odświeżona "Lalka" na deskach Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA] Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w zupełnie nowej odsłonie. Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Piotra Ratajczaka. » więcej 2021-05-30, godz. 09:57 Spektakl dla dzieci, ale zwłaszcza dla dorosłych. Po premierze w Pleciudze "Matylda mierzy wysoko" miała w sobotę swoją premierę na deskach Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. » więcej 2021-05-30, godz. 08:26 Muzyka różnych epok w sali kameralnej Filharmonii Muzyka różnych epok, od renesansu do współczesności zabrzmi w niedzielę w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wystąpi doskonale znany zespół „Szczecin Brass Quintet”. » więcej 2021-05-28, godz. 20:30 Uczniowie szczecińskiego plastyka "pokonali Covid-19" [ZDJĘCIA] Mimo różnych utrudnień spowodowanych pandemią, uczniowie czwartych klas Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wykonali prace dyplomowe. » więcej 2021-05-28, godz. 15:20 Muzyka Coplanda i Jenkinsa w Filharmonii Muzyka z filmów „Nasze miasto”, „Gra o tron”, czy „Blask na wschodzie” Aarona Coplanda, zabrzmi w piątek w złotej sali w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Jego dzieła wykonają szczecińscy symfonicy pod dyrekcją norweskiego… » więcej 2021-05-27, godz. 15:09 Wieczór z miłosnymi pieśniami w Filharmonii Przedwojenne pieśni w jidysz zabrzmią w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W złotej sali wystąpi Ola Bilińska - wokalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. » więcej 2021-05-26, godz. 23:53 Zespół ETA zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Premiera odbyła się w audycji "Schody do nieba". » więcej 2021-05-25, godz. 19:32 Zapraszamy na drugą dawkę... [WIDEO, ZDJĘCIA] Preparatu o nazwie ETA. » więcej 2021-05-25, godz. 09:13 Prof. Jasiński patronem Międzynarodowego Festiwalu „Przestrzeń dźwięku” Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięk… » więcej
135136137138139140141