Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku po raz pierwszy artyści czytali fragmenty nie jednego, a ośmiu dzieł napisanych przez polskich autorów. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tegoroczne lektury ukazują 100 lat dziejów Polski. Dodał, że przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne. - Bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo. Na to wszystko, co jest ważną częścią życia - stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. - Żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik czy smartfona, czy monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć czasem oczy i wyobrazić sobie coś, co przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Duda.

Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok. - Spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury. To będzie "Balladyna" - powiedział Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.

Agata Korhnauser-Duda mówiła też, że dzieła polskich autorów czytano między innymi w Brazylii, Japonii i Chinach. 8 noweli wybranych do Narodowego Czytania zabrzmiało po polsku oraz w tłumaczeniu na inne języki. Polskie nowele czytano w sobotę w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i w ponad 31 krajach.

W ramach tegorocznej akcji były czytane poza „Katarynką” Bolesława Prusa: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.
Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.
Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok.

Zobacz także

2019-09-07, godz. 16:27 "Chodzi nam o absolutną różnorodność". Pro Contra w Szczecinie [ZDJĘCIA] 17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Pro Contra trwa w Szczecinie. W konkursie, gdzie o nagrodzie decydują widzowie, zaprezentowanych zostanie łącznie 11 spektakli z Polski, Rumunii, Iranu i Maroka oraz kolektywu kubańsko-amerykańs… » więcej 2019-09-07, godz. 10:56 Ósme Narodowe Czytanie, tym razem polskich nowel [WIDEO] W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej. » więcej 2019-09-06, godz. 21:38 Muzyka ludowa w filharmonii. Wystartował Turniej Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski. » więcej 2019-09-06, godz. 20:40 Ruszyły "Dni Muzyki Żydowskiej" Druga edycja "Dni Muzyki Żydowskiej" ruszyła w piątek w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z dźwiękami kameralnymi i niestety zapomnianymi. » więcej 2019-09-05, godz. 16:03 Filharmonia Szczecińska świętuje [ZDJĘCIA] Milion widzów i prawie 1400 koncertów samej Filharmonii i ponad 900 innych wydarzeń - taki jest bilans ostatnich pięciu lat nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-09-05, godz. 08:42 Zachodniopomorskie porty na przestrzeni wieków. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawa, na której będzie można zobaczyć widoki portów z Pomorza Zachodniego, będzie w czwartek prezentowana podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie. » więcej 2019-09-04, godz. 14:46 Nowy sezon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Kilkanaście wydarzeń w ciągu miesiąca, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wystawy i spotkania - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna nowy sezon. » więcej 2019-09-01, godz. 21:43 „Sierpniowe przełomy" w interpretacji orkiestry symfonicznej „Sierpniowe przełomy" - koncert przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie odbył się w sobotę wieczorem na Placu Solidarności w Szczecinie. » więcej 2019-09-01, godz. 09:53 Walka wojsk i wywiadów. Premiera słuchowiska "Konsul" w Radiu Szczecin [WIDEO] W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza. » więcej
195196197198199200201