Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Mariusz Świątkowski, działacz pierwszej Solidarności, który został zmuszony do emigracji po 1981 roku, podarował muzeum zbiór dokumentów ukazujący to, jak polska emigracja w Szwecji pomagała opozycji w kraju.
- Tymi kanałami przerzucaliśmy maszyny, książki, różnego rodzaju informacje, pieniądze. I tak to się toczyło do 1987 roku - powiedział Świątkowski.

Centrum Dialogu Przełomy wzbogaciło się o spisy publikacji, które były przerzucane do kraju. Z dokumentów można się też dowiedzieć, jak finansowano pomoc dla opozycji w kraju.

- Na początku, nie posiadając żadnych środków do działalności, sami się opodatkowaliśmy. Odkładaliśmy po sto koron. Później organizowaliśmy spotkania ze związkami zawodowymi celem uzyskania jakiś środków od nich na działalność. Ze wszystkich partii politycznych, z którymi mieliśmy spotkania, najhojniejszą była partia komunistyczna - powiedział Świątkowski.

Teraz dokumenty zostaną skatalogowane - później będzie je można oglądać w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy.
Mariusz Świątkowski, działacz pierwszej Solidarności, który został zmuszony do emigracji po 1981 roku, podarował muzeum zbiór dokumentów ukazujący to, jak polska emigracja w Szwecji pomagała opozycji w kraju.
Centrum Dialogu Przełomy wzbogaciło się o spisy publikacji, które były przerzucane do kraju. Z dokumentów można się też dowiedzieć, jak finansowano pomoc dla opozycji w kraju.

Zobacz także

2018-07-30, godz. 16:35 Grechuta Festival - dzień drugi. Nie przegapcie imprezy w amfiteatrze Grechuta Festival rozkręca się na dobre, choć to dopiero drugi dzień imprezy. W poniedziałek od rana w muszli koncertowej w Świnoujściu Mateusz Damięcki interpretował bajki znanych poetów. Przed nami otwarcie drugiej z towarzyszących… » więcej 2018-07-29, godz. 11:10 Służby w ochronie zabytków Każdy kto chciałby poszukać skarbów w ziemi wykrywaczem do metalu, musi mieć świadomość, że to dziś nie tylko wykroczenie, ale przestępstwo. Jednak kiedy zgłosi się z takim pomysłem do właściciela terenu oraz Wojewódzkiego… » więcej 2018-07-29, godz. 09:25 Rozpoczyna się czwarta edycja Grechuta Festival [WIDEO] Poświęcona ikonie polskiej muzyki impreza rozpoczyna się w Świnoujściu. Niedziela to pierwszy dzień czwartej edycji Grechuta Festival. Program obejmuje 25 wydarzeń w tym 12 koncertów. » więcej 2018-07-28, godz. 08:50 20 lat temu zmarł Zbigniew Herbert [WIDEO] 20 lat temu zmarł wybitny polski poeta Zbigniew Herbert, Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. W swojej poezji przywracał pamięć o żołnierzach AK, był działaczem "Solidarności"… » więcej 2018-07-28, godz. 07:45 Nie żyje Olga "Kora" Jackowska Nie żyje Olga Jackowska - Kora, ikona polskiego rocka, laureatka wszystkich najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Miała 67 lat. » więcej 2018-07-27, godz. 10:57 Koncert „Fogg. Pieśniarz Warszawy” rozpocznie obchody Powstania Warszawskiego Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis. » więcej 2018-07-23, godz. 16:33 Znamy program 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum Organizatorzy 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum ogłosili w poniedziałek program festiwalu. Na ponad tydzień zaplanowano koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. Ponadto odbędą się spotkania naukowe i… » więcej 2018-07-23, godz. 09:21 Muzeum w legendarnej szczecińskiej willi [ZDJĘCIA] W legendarnej willi Sorrento w Szczecinie otwarto Muzeum Muzyczne. W latach 60. XX wieku budynek przy Mickiewicza był świadkiem początków szczecińskiego i polskiego big beatu. » więcej 2018-07-22, godz. 13:33 Nieodkryte tajemnice pałacu w gminie Dobra Kończy się I Międzynarodowy Festiwal Peruna w Stolcu koło Szczecina. To trzydniowa zabawa inspirowana grami komputerowymi, fantasy i mitologią słowiańską. » więcej 2018-07-21, godz. 10:35 Lato z Muzami: Laur Cisowy dla Joanny Kos-Krauze Joanna Kos-Krauze z Laurem Cisowym przyznanym na Lecie z Muzami w Nowogardzie. Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów trwającego właśnie Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa, przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmow… » więcej
250251252253254255256