Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Kadr z filmu
Fot. Kadr z filmu
"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film nieanglojęzyczny. Decyzja 7-osobowej Komisji Oscarowej zapadła jednogłośnie.
Przewodnicząca Komisji Ewa Puszczyńska, producentka "Idy" i "Zimnej wojny", podkreśliła, że "Boże Ciało" to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka. Jest to również nowe spojrzenie na wiarę w Boga. "Wydał nam się ten film dojrzałym, mądrym filmem młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może objawiać się w nieoczywisty sposób. Dodatkowo reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces tego właśnie filmu - zaznaczyła przewodnicząca.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski powiedział, że obraz Jana Komasy opowiada o wierze i poszukiwaniu dobra. Na uwagę zasługuje reżyseria i gra aktorska. "Jan Komasa jest młodym reżyserem w realiach polskich i to jest głos młodego pokolenia, które pojawia się w polskiej kinematografii." - dodał Radosław Śmigulski.

Członek Komisji Oscarowej, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek uważa, że sukces "Bożego Ciała" na festiwalach w Wenecji i Toronto pokazuje, że film trafia do ludzi i wywołuje pełne pasji reakcje. "Tak właśnie reaguje Amerykańska Akademia - głównie sercem, a w drugiej kolejności głową" - dodaje Jan A.P. Kaczmarek. "Filmy formalne, eksperymentalne z reguły nie robią wrażenia. Natomiast filmy, które dotykają ważnych treści, relacji międzyludzkich, czy tematów, które elektryzują dzisiaj świat - one wygrywają" - mówił Jan A.P. Kaczmarek.

Film Jana Komasy znalazł się wśród 19 produkcji, które w przyszłym tygodniu będą rywalizować o Złote Lwy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin wejdzie 11. października. 92. gala rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku.

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu "Piwnica Pod Baranami" zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
309310311312313314315