Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Przez najbliższe pół roku Berlińczycy i turyści będą mogli poznać historię Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera II wojny światowej. Wystawą o swoim patronie działalność w stolicy Niemiec zainaugurował Instytut Pileckiego.
Współkurator wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" i autor anglojęzycznej książki o rotmistrzu Jack Fairweather powiedział Polskiemu Radiu, że sąsiedztwo Bramy Brandenburskiej to szczególne miejsce dla ekspozycji.

- To bardzo mocne i ważne - mięć historię Pileckiego opowiedzianą tutaj, w centrum Berlina, gdzie w zasięgu kilkuset metrów podejmowano decyzje, które miały tak głęboki wpływ na niego i wszystkich, których znał. To również bardzo ważne, aby zrozumieć, że to jest historia dzielenia się, otwartości - Pilecki chciał połączyć ludzi, aby walczyć z zagrożeniem nazizmu - mówi Fairweather.

Jack Fairweather podkreśla, że mimo iż nadal nie wiadomo gdzie komuniści ukryli szczątki Witolda Pileckiego, to takie wydarzenia jak wystawa w sercu europejskiej stolicy są zwycięstwem bohaterskiego rotmistrza.

- Wszystko na tej wystawie jest tym, czego komuniści nie chcieli, byście wiedzieli. To historia ekstremalnej odwagi Pileckiego. Historia oporu, o którą wołano przez tak wiele dekad. Uważam, że to prawdziwe zwycięstwo dla wszystkich, że historia może wyjść na jaw i inspirować nowe pokolenia dokonaniami Witolda Pileckiego - mówi Fairweather.

Opowieść o rotmistrzu ilustrują zdjęcia z uwięzienia w Auschwitz oraz po wojnie na Rakowieckiej w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć kilkanaście oryginalnych obiektów i kopii ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Otwarcie oddziału w Berlinie, to kolejny etap działalności Instytutu Pileckiego w Niemczech. Od kilku miesięcy instytucja współpracuje z Bundesarchiv, co zaowocowało między innymi 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących między innymi akta Gestapo i niemieckiej policji działającej w okupowanej Polsce.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że kolejne zagraniczne oddziały instytutu Pileckiego zostaną otwarte w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także

2018-11-06, godz. 17:24 Muzyka ludowa na 100-lecie odzyskania niepodległości Tydzień z najlepszą polską muzyką na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski trwa w szczecińskiej Filharmonii. W poniedziałek był jazz, we wtorek czas na muzykę ludową. » więcej 2018-11-06, godz. 10:06 Opera na Zamku: "700 głosów na 100 lat niepodległości" Bilety na niedzielny koncert w Operze na Zamku - z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - będą kosztować... 100 groszy. W samo południe rozpocznie się sprzedaż wejściówek na koncert pieśni patriotycznych… » więcej 2018-11-05, godz. 16:30 Zakończono zdjęcia do filmu "Klecha" Ostatni klaps padł na planie filmu "Klecha", poświęconego życiu księdza Romana Kotlarza. Był on nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy protestowali w czerwcu 1976 roku. » więcej 2018-11-04, godz. 21:40 Spektakl na Cmentarzu Centralnym. "Żeby ludzie pomyśleli o tym, co jest najważniejsze w życiu" Kilkaset osób obejrzało na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie spektakl "Dziady cz. II". Przy kaplicy głównej nekropolii młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 56 zaprzyjaźnieni i dorośli odegrali… » więcej 2018-11-04, godz. 12:12 Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Festiwal „40 i 4" Jednodniowy cykl wydarzeń organizowany jest w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 13 w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się panel dyskusyjny o tożsamości narodowej i lokalnej Szczecina… » więcej 2018-11-04, godz. 09:02 Paryskie wydarzenia poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości Pod Paryżem rozpocznie się cykl imprez kulturalnych zorganizowanych w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znalazły się występy, wystawy polskich twórców - oraz tych polskiego pochodzenia mieszkających… » więcej 2018-11-04, godz. 08:36 Chicago: Festiwal Filmu Polskiego, 30. edycja Wydarzenie to od wielu lat jest największym pokazem polskiego kina za granicą. Zwycięskie produkcje, zarówno fabularne jak i dokumentalne, otrzymają prestiżowe nagrody "Złotych Zębów Kamery". » więcej 2018-11-04, godz. 08:04 Najlepsza polska muzyka w szczecińskiej Filharmonii Rozpoczyna się szczeciński tydzień z najlepszą polską muzyką z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. » więcej 2018-11-03, godz. 12:40 "Zimna wojna" nominowana do 21. British Independent Film Awards [WIDEO] Kręcona w Łodzi "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została nominowana do 21. British Independent Film Awards - prestiżowych nagród niezależnego kina brytyjskiego. » więcej 2018-11-01, godz. 09:57 Kwesta na Cmentarzu. Chcą odnowić pomnik króla polskiego tanga [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie, po raz piętnasty, będzie prowadzić w czwartek kwestę na szczecińskiej nekropolii. Środki pozyskane z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację nagrobka popularnego… » więcej
248249250251252253254