Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2018-06-13, godz. 12:50 Dobre kino w Trafo. O muzyce filmowej na początek Rusza letnia odsłona Szczecin European Film Festival. Jej hasło to "Dobre kino". Podczas imprezy będzie można obejrzeć m.in. obrazy w reżyserii Miloša Formana czy Guillermo del Toro. » więcej 2018-06-12, godz. 13:01 Odnaleźć się wśród gwiazd, odnaleźć się na świecie - Planetobus w Policach [WIDEO, ZDJĘCIA] Planetobus - Centrum Nauki Kopernik odwiedził jedną z polickich szkół. Dzieci w specjalnym namiocie, na kopule którego wyświetlane są konstelacje gwiazd i planety, uczą się o gwiazdozbiorach i astronomii. Niebo jest na wyciągnięcie… » więcej 2018-06-11, godz. 11:22 Nie żyje Roman Kłosowski - odtwórca Maliniaka Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek". » więcej 2018-06-10, godz. 20:58 Piosenka Ci nie da zapomnieć, czyli przeboje stulecia w Opolu 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki trwa w Opolu. W niedzielę po godzinie 20 rozpoczął się koncert "Od Opola do Opola". Publiczność usłyszy między innymi Edytę Górniak, Margaret i Sarsę. » więcej 2018-06-10, godz. 08:40 Muzyczne aranżacje z kinowych hitów w centrum handlowym Na początek Filmowa Kaskada Muzyki, czyli aranżacje utworów z popularnych produkcji kinowych takich jak "La La Land", "Król Lew", "Szrek" czy "Różowa Pantera". Ruszył 4. Baltic Neopolis Festival. » więcej 2018-06-08, godz. 23:22 Marcin Świetlicki i "Zgniłość" w Szczecinie. Koncert w Trafo [WIDEO, ZDJĘCIA] "Zgniłość", czyli nowy projekt krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, wystąpił w piątek wieczorem w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2018-06-08, godz. 21:28 Ostatnie lata Brygady "Łupaszki". Jest nowa książka [ZDJĘCIA] Nowe fakty o 5 Brygadzie Wileńskiej w książce historyka Tomasza Łabuszewskiego. W swojej nowej publikacji pt. "5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945-1947" Łabuszewski stara się zaprzeczyć propagandzie, jakoby żołnierze… » więcej 2018-06-08, godz. 09:59 Mundialowe przeboje w Opolu [WIDEO] W Opolu rozpoczyna się 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Zainauguruje go o godzinie 20.00 koncert "Przebój na Mundial". » więcej 2018-06-08, godz. 08:56 "Znają z twórczości, ale nie z twarzy". Jest okazja, żeby to zmienić Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda czy Wojciech Kilar - portrety wybitnych polskich twórców, różnych dziedzin polskiej kultury, autorstwa wybitnych fotografików od czwartku można oglądać w galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2018-06-07, godz. 23:15 Premiera "Guru" i tydzień tańca współczesnego. Opera zdradza program nowego sezonu Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich… » więcej
269270271272273274275