Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci.
W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci.
Ponad trzysta filmów zobaczą widzowie na rozpoczynającym się London Film Festival. Wśród 10 obrazów nominowanych do głównej nagrody znalazł się najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej.
Festiwal rozpocznie się europejską premierą Davida Copperfielda z Devem Patelem w roli głównej. To Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia. Reżyserem jest Armando Iannuci, znany m.in. z czarnej komedii "Śmierć Stalina".

Imprezę zakończy ponad trzygodzinna epopeja Martina Scorsese. W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci. W programie jest też "Król" - Timothee Chalamet wciela się tu w szekspirowskiego Henryka V.

O nagrodę główną ubiega się też polski film. "The Other Lamb" Małgorzaty Szumowskiej to horror o ofierze tajemniczej sekty i najdroższa produkcja Polki. Jest to też pierwszy film anglojęzyczny Małgorzaty Szumowskiej; koprodukcja irlandzko-belgijsko-amerykańska.

Podczas festiwalu pokazany też zostanie "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. To oparta na faktach opowieść o walijskim dziennikarzu próbującym przebić balon sowieckiej propagandy i opowiedzieć światu o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Do głównej nagrody, oprócz filmu Małgorzaty Szumowskiej, nominowane są też: brytyjsko-niemiecka "Fanny Lye Deliver’d" Thomasa Clay'a, amerykański "Honey Boy" Almy Har’el, francusko-gwatemalska "La Llorona" Jayro Bustamante, amerykańska "Lingua Franca" Isabel Sandoval, czy brytyjska "Moffie" w reżyserii Olivera Hermanusa, "Monos" Alejandro Landesa (Kolumbia, Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Urugwaj, USA).

Listę uzupełniają: "The Perfect Candidate" w reżyserii Haify Al Manosur (Niemcy i Arabia Saudyjska), irlandzko-brytyjska "Rose Plays Julie" duetu Christine Moloy-Joe Lawlor i brytyjski "Saint Maud" wyreżyserowany przez Rose Glass.

Impreza odbywa się już po raz 63. Potrwa do 13 października.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Zobacz także

2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla 'Zimnej Wojny', film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu 'Zimna wojna' Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak 'Roma', 'Narodziny gwiazdy'… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego 'Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie 'Muzycznymi Oscarami' i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt 'OKNO' w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej
209210211212213214215