Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały swoje zwycięstwo. źródło: https://thebookerprizes.com/fiction
Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały swoje zwycięstwo. źródło: https://thebookerprizes.com/fiction
Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały swoje zwycięstwo.
- Jestem trochę zakłopotana - mówi Margaret Atwood. Kanadyjczycy nie radzą sobie zbyt dobrze ze sławą, szczególnie widać to u mnie. W tak późnym wieku - delikatnie rzecz ujmując - nie mogę narzekać na brak uwagi - przyznała.

"Testamenty" to kontynuacja "Opowieści podręcznej", dystopijna powieść science fiction o społeczeństwie uprzedmiatawiającym kobietę.

Jury nagięło zasadę: zamiast jednej zwyciężczyni: dwie. Wyróżnienie dla Bernardine Evaristo - jej "Girl, Woman, Other" to polifoniczny utwór rozpisany na głosy czarnych kobiet.

- Chciałam "wziąć pod lupę" wiele różnych, czarnoskórych kobiet. Ich doświadczenia nie są zbyt częstym tematem brytyjskiej literatury - zaznaczyła.

Evaristo to pierwsza czarnoskóra kobieta, która zdobyła tę nagrodę. Margaret Atwood jest najstarszą laureatka w historii, ale ma już na koncie jedno wyróżnienie: w 2000 roku tryumfowała ze swoim "Ślepym zabójcą".

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 roku. Wśród wcześniejszych laureatów znaleźli się Julian Barnes, Kazuo Ishiguro, Salman Rushdie, Ian McEwan i William Golding.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Zobacz także

2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej 2020-02-09, godz. 10:38 Oskarowa noc w Radiu Szczecin To najważniejsza noc dla wszystkich kinomanów. Radio Szczecin galę rozdania Oskarów będzie komentować na żywo. » więcej
180181182183184185186