Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Festiwal Moniuszko Inspiration! w Szczecinie zakończyła w niedzielę wieczorem Międzynarodowa Gala Operowa.
Przez ponad tydzień Moniuszko czytany był na wiele sposobów: baletowy, folkowy, klasyczny i jazzowy.

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaprezentowali muzyczną Europę z czasów Moniuszki.

W tym roku rzeczywiście słuchaliśmy więcej Moniuszki, jak mówi pełnomocnik Ministra Kultury do spraw Roku Moniuszkowskiego, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie Waldemar Dąbrowski. - Był wspaniały ten festiwal, naprawdę taki ukazujący różne twarze - podkreśla Dąbrowski.

To był ciężki, ale satysfakcjonujący festiwal, jak opowiada dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel. - Bardzo intensywny, taki skondensowany czas. Jestem przeszczęśliwy, że Opera na Zamku jest takim miejscem, w którym właściwie mogą się wszystkie estetyki spotkać, zarówno te klasycznie operowe, taneczne, jak i ekstrawaganckie - mówi Jekiel.

Łącznie Opera na Zamku przygotowała 8 wydarzeń związanych z festiwalem. Szczecińskie obchody Roku Moniuszkowskiego rozpoczęły się w dniu urodzin kompozytora - 5 maja -piknikiem rodzinnym na Jasnych Błoniach.
- Był wspaniały ten festiwal, naprawdę taki ukazujący różne twarze - podkreśla Dąbrowski.
- To był ciężki, ale satysfakcjonujący festiwal, jak opowiada dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej
182183184185186187188