Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
We wtorek poznamy laureatów Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień młodym, wyjątkowo utalentowanym aktorom odbędzie się w warszawskim kinie Elektronik (początek o godz. 20.30).
Podczas gali - z okazji 50-lecia Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego - Nagrody Specjalne odbiorą Katarzyna Figura oraz Andrzej Chyra.

Jacek Cegiełka, prezes Fundacji "Kino", która organizuje konkurs wyjaśnia, że Nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego jest docenieniem potencjału młodych aktorów.

Nagroda może być przyznana aktorom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, a nominują do niej członkowie Kapituły - polscy reżyserzy i aktorzy osoby, które które zagrały dobre role w ostatnim roku, mają potencjał i muszą dawać nadzieję, że "ten potencjał nie skończy się na jednej roli".

Jacek Cegiełka dodaje, że nagroda jest też rodzajem wsparcia i dowodem, że "środowisko akceptuje i docenia pracę nagrodzonego".

Eliza Rycembel nominowana do Nagrody za rolę w filmie Olgi Chajdas "Nina" mówi, że już nominacja jest dla niej dużym wyróżnieniem, "to jest gigantyczny komplement i ukłon w stosunku do pracy, którą się włożyło". Aktorka dodaje, że rola Magdy była dla niej przełomowa ponieważ zrozumiała dlaczego lubi grać, gdzie są jej granice i jak wiele jeszcze może zrobić w swoim zawodzie.

Z kolei Sebastian Fabijański otrzymał nominację za rolę w filmie "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Aktor podkreśla, że jest to ważne wyróżnienie dla niego, ale i docenienie filmu, w który zagrał, "zrobiliśmy coś, co ma jakiś wydźwięk". Aktor dodaje, że nominacja daje też poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody są także: Maria Dębska za rolę Magdy w filmie "Zabawa, zabawa" w reżyserii Kingi Dębskiej, nominację otrzymał również Bartosz Bielenia za rolę Daniela - fałszywego księdza w filmie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy oraz Piotr Żurawski za rolę w filmie "Interior" w reżyserii Marka Lechkiego.

Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego przyznano po raz pierwszy w 1969 roku. Pierwszym jej laureatem został Daniel Olbrychski. Wśród wyróżnionych są między innymi: Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski czy Marcin Dorociński.


Relacja Witolda Banacha

Zobacz także

2019-12-13, godz. 09:19 Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia. » więcej 2019-12-12, godz. 19:30 "Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy 'Pomerania Film' obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych. » więcej 2019-12-12, godz. 15:05 Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu. » więcej 2019-12-12, godz. 07:53 "Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4. Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-12-11, godz. 15:34 W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła" Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2019-12-11, godz. 08:27 IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO] Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN. » więcej 2019-12-11, godz. 07:02 W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego 'Martwa natura z owocami'. » więcej 2019-12-10, godz. 20:10 Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Czytanie noblistki [ZDJĘCIA] Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Oczywiście nie osobiście - w sali kameralnej Teatru Lalek odbyło się czytanie prozy pisarki. » więcej 2019-12-10, godz. 14:54 Tokarczuk: Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda. » więcej 2019-12-10, godz. 13:44 Wokalistka Roxette nie żyje Nie żyje Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiego zespołu Roxette. Miała 61 lat. » więcej
164165166167168169170