Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mat. YouTube / Nobel Prize
Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski.
W tych dniach podobne przemowy wygłaszają laureaci Nobli w każdej z dziedzin. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wtorek.

Olga Tokarczuk przedstawiła swój pogląd na współczesną literaturę. Mówiła między innymi, że literatura stała się "polem wymiany doświadczeń, agorą, gdzie każdy może opowiedzieć swój własny los".

- Jest to przy tym przestrzeń demokratyczna, każdy może się wypowiedzieć, może też dokonać kreacji głosu, który mówi. Chyba jeszcze nigdy w historii człowieka, tak wielu ludzi nie zajmowało się pisaniem i opowiadaniem. Wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu statystyki - mówiła Tokarczuk.

Noblistka zwróciła uwagę, że dla współczesnego postrzegania świata charakterystyczna jest literacka narracja, prowadzona w pierwszej osobie. Autorka "Biegunów" i "Ksiąg Jakubowych" mówiła, że zastanawia się nad tym, czy możliwe jest znalezienie podwalin pod opowieść uniwersalną, całościową, zakorzenioną w naturze, pełną kontekstów i jednocześnie zrozumiałą.

Olga Tokarczuk otrzyma Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Za bieżący rok uhonorowano austriackiego pisarza Petera Handke.


Olga Tokarczuk przedstawiła swój pogląd na współczesną literaturę.

Zobacz także

2019-03-13, godz. 20:54 Olga Tokarczuk nominowana do nagrody Bookera W zeszłym roku polska autorka otrzymała wyróżnienie za "Biegunów". Teraz ma szansę na prestiżowe wyróżnienie za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". » więcej 2019-03-13, godz. 14:23 Wiosenne Koncerty Gitarowe. "Zaczyna się wierzyć w piękno muzyki" [ZDJĘCIA] Duo Melis i Marcin Dylla to gwiazdy XXII Wiosennych Koncertów Gitarowych. Muzycy zagrają w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przełomie marca i kwietnia. » więcej 2019-03-13, godz. 13:50 Nie żyje Zofia Czerwińska O śmierci aktorki poinformował Teatr Syrena, z którym była związana ponad 20 lat. » więcej 2019-03-12, godz. 21:45 Premiera przyrodniczego projektu muzycznego Świdwie Sanctus Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego. » więcej 2019-03-12, godz. 18:55 SEFF zmienia nazwę. Teraz będzie światowo Znana impreza poświęcona temu, co w kinie dokumentalnym piszczy, zmieniła nazwę. Szczecin European Film Festival nie jest już „europejski”, tylko „światowy” - to po prostu Szczecin Film Festival. » więcej 2019-03-12, godz. 14:15 Wystawa "Na ratunek artystom" w Centrum Handlowym Galaxy [WIDEO, ZDJĘCIA] Są namalowane w różnych technikach i formatach. Łączy je to, że stworzyli je młodzi ludzie. To prace w ramach wystawy "Na ratunek artystom", którą można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy. » więcej 2019-03-12, godz. 14:12 20 lat temu powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Urszula Stawicka. » więcej 2019-03-11, godz. 09:26 Uroczysta premiera filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem "Kurier". Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego… » więcej 2019-03-10, godz. 09:04 Trzecia interpretacja "Pajaców" na scenie szczecińskiej Opery Owacje na stojąco, wzruszenie i śmiech. Wszystko to na sobotniej premierze "Pajaców" Ruggero Leoncavallo i "Gianni Schicchi" Giacomo Puccini'ego na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2019-03-09, godz. 19:19 Miłość, zdrada i spadek, czyli wieczór w Operze na Zamku Premiera dwóch ponadgodzinnych oper "Pajaców" Rugiero Leoncavallo i "Gianni Schicchi" Giacomo Pucciniego w sobotę na scenie szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej
226227228229230231232