Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy otrzymał nominację do Oskara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Zmierzy się w niej z filmami z Korei Południowej, Francji, Hiszpanii i Macedonii Północnej.
Radości z nominacji nie krył producent filmu Leszek Bodzak, który powiedział, że zazwyczaj nominowane filmy były wyreżyserowane przez znanych twórców, z dorobkiem za granicą. Leszek Bodzak powiedział, że jako twórcy wystartowali z pozycji nieznanego w USA filmu, wyreżyserowanego przez mało znanego reżysera.
Grająca w filmie Aleksandra Konieczna także nie kryła radości z wyróżnienia. Powiedziała, że jest szczęśliwa i dumna, bo wyróżniony został film, który jest bardzo polski i opowiada polską historię.
Producentka filmu Aneta Hickinbotham podkreślała, że jest to wielki i niespodziewany sukces. Zaznaczyła, że twórcy nie spodziewali się tego wyróżnienia, a już sama nominacja jest wielkim sukcesem.
Producent kreatywny Krzysztof Rak podkreślił, że nominacja dla "Bożego Ciała" pokazuje, iż polskie kino może być rozumiane na całym świecie. Powiedział, że niesamowite jest to, że historia mocno osadzona w polskim kontekście może być czytelna na całym świecie.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski także z radością przyjął nominację do Oskara dla "Bożego Ciała". Podkreślał, że jest to zasługa zarówno wytężonej pracy filmowców, ale też i PISFu. Powiedział, że przy tym filmie Instytut wykonał pracę na innych schematach, opartych na wzorcach amerykańskich.
Radosław Śmigulski powiedział, że ta nominacja to kolejny dowód na siłę polskiego kina. Podkreślił, że każda kolejna nominacja i nagroda sprawia, że polska kinematografia jest doceniania, a polscy twórcy zauważani.
Głównym rywalem "Bożego Ciała" w walce o statuetkę będzie południowokoreańska tragikomedia "Parasite". Film ten zbiera w Stanach Zjednoczonych bardzo dobre recenzje krytyków i spodobał się widzom przynosząc 25 milionów dolarów dochodu. „Parasite” zdobył łącznie 6 nominacji, w tym za scenariusz, reżyserię oraz w głównej kategorii - za najlepszy film.
Szanse na Oscara ma także „Ból i blask” hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. Poza filmami z Polski, Korei Południowej i Hiszpanii nominacje w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego otrzymał także francuski obraz „Nędznicy” oraz „Kraina Miodu” z Macedonii Północnej.
Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.
Zobacz także
2021-04-18, godz. 17:55
Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA]
Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby…
» więcej
2021-04-18, godz. 13:19
"Mój Paryż", czyli śladami królowej twista
Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce "Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec".
» więcej
2021-04-16, godz. 17:29
Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki
Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii.
» więcej
2021-04-16, godz. 11:40
„Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA]
„Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-04-14, godz. 08:15
Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków
Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2021-04-13, godz. 10:16
Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
» więcej
2021-04-11, godz. 20:28
"Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji"
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
» więcej
2021-04-10, godz. 13:15
"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO]
Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74…
» więcej
2021-04-09, godz. 10:14
Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja
Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne.
» więcej
2021-04-09, godz. 09:37
Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii
Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman.
» więcej