Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób.
Oprócz stałej ekspozycji można zobaczyć wiele wystaw czasowych. Pokazywano m.in. nowe eksponaty związane z II wojną światową - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

- Mięliśmy okrągłą 80. rocznicę i faktycznie pojawiły się bardzo ciekawe dokumenty przede wszystkim osób. A nasz największy gabarytowo nowy nabytek to skrzynia oficera niemieckiego, znaleziona w jednym z ogrodów na Pogodnie - mówi Kuchcińska-Kurcz.

W Centrum Dialogu Przełomy w ubiegłym roku odbyły się też debaty dotyczące najnowszej historii Polski. Rozmawiano m.in. o kształcie budowanego w Warszawie Muzeum Historii Polski, odbyły się też spotkania z rodzinami członków opozycji antykomunistycznej.

- Bardzo nam zależy aby w Centrum Dialogu zaistniały wystawy dotyczące wszystkich znaczących przełomów. Mamy już chronologicznie rzecz biorąc wystawę papieską o 1987 roku, wystawę dotycząca 1988 r. W tym roku, który minął, była wystawa dotycząca przełomu ustrojowego - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

W czwartą rocznicę otwarcia Centrum Dialogu Przełomy w najbliższy piątek odbędzie się koncert dla darczyńców, oraz zostanie otwarta wystawa Sybiraków Ziemia Obiecana. W sobotę zaplanowano rodzinne oprowadzanie po wystawie.
Pokazywano m.in. nowe eksponaty związane z II wojną światową - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
W Centrum Dialogu Przełomy w ubiegłym roku odbyły się też debaty dotyczące najnowszej historii Polski. Rozmawiano m.in. o kształcie budowanego w Warszawie Muzeum Historii Polski, odbyły się też spotkania z rodzinami członków opozycji antykomunistycznej.

Zobacz także

2020-06-03, godz. 12:55 Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie. » więcej 2020-06-01, godz. 20:51 Dzień Dziecka w małej księgarni... "Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie. » więcej 2020-05-31, godz. 14:57 Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”. » więcej 2020-05-31, godz. 10:52 Dzień Dziecka w księgarni Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie. » więcej 2020-05-30, godz. 17:53 Marek Grechuta wciąż inspiruje [WIDEO] Artyści z Piwnicy pod Baranami i studenci z pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie wspólnie zagrali w #OrkiestrzeDomowej. » więcej 2020-05-30, godz. 12:33 "Wehikuł czasu" w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Zdjęcia niemieckiego sanatorium i obrazy malowane korą, kawą i herbatą na wystawie w Puszczy Bukowej. » więcej 2020-05-30, godz. 09:11 Premiera filmu o znanej szczecińskiej rzeźbiarce Z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy". To opowieść o Annie Paszkiewicz - znanej szczecińskiej rzeźbiarce. » więcej 2020-05-29, godz. 20:59 Zmarł Jerzy Pilch Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy odszedł w wieku 68 lat. » więcej 2020-05-29, godz. 08:14 Zwracane do bibliotek książki przechodzą kwarantannę Książki też przechodzą kwarantannę. Tak jest np. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. » więcej 2020-05-24, godz. 18:52 Słynny Festiwal Filmowy w Wenecji jednak się odbędzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się jeszcze w tym roku. Potwierdził to gubernator regionu. Wiadomo jednak, że nie wszystkie filmy, na które liczono, wezmą w nim udział. » więcej
170171172173174175176