Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Kapitel
Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Kapitel
Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi.
Jak podkreślał Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Maja Komorowska jest bardzo ważną osobą w polskiej kinematografii, ale ta nagroda jest też za to, jaką artystka jest osobą.

- Jest osobą, która w stanie wojennym działała bardzo ofiarnie przez wiele miesięcy, żeby wszyscy internowani mieli co jeść i mieli w co się ubrać. To największe serce polskiej kinematografii - powiedział Jabłoński.

Aktorka odbierze statuetkę podczas uroczystej gali w najbliższy poniedziałek. Wtedy też poznamy pozostałych nagrodzonych. Nagroda za Osiągnięcia Życia jest jedną z 20 kategorii przyznawanych w ramach Polskiej Nagrody Filmowej Orły. Najwięcej nominacji - 15 - otrzymał obraz „Boże Ciało" - wśród nich za najlepszy film i reżyserię.

Dwanaście nominacji dostał film „Pan T.", także, między innymi, w głównych kategoriach.
Bartosz Kruhlik, twórca filmu „Supernova" dostał dwie nominacje w kategorii Odkrycie Roku - za reżyserię i scenariusz. Obraz walczy też o statuetkę w kategorii Najlepszy Film i Reżyseria.

O statuetkę dla najlepszego filmu powalczą także obrazy: "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy i "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. Wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek podczas gali w Teatrze Wielkim.

Nagrodę za Osiągnięcia Życia w poprzednich latach otrzymali m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Kazimierz Karabasz, Krzysztof Zanussi.
Jak podkreślał Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Maja Komorowska jest bardzo ważną osobą w polskiej kinematografii, ale ta nagroda jest też za to, jaką artystka jest osobą.

Zobacz także

2018-02-07, godz. 00:06 Zapraszamy na koncert szczecińskiej grupy ETA [WIDEO] Kolejna koncertowa premiera w Radiu Szczecin. » więcej 2018-02-06, godz. 20:38 Niezwykła wystawa na jubileusz Pleciugi [ZDJĘCIA] Ręcznie wykonana scenografia, marionetki czy pacynki ze spektaklów Teatru Lalek "Pleciuga"- od wtorku można zobaczyć z bliska. » więcej 2018-02-06, godz. 19:38 "Biedermeier" w Muzeum Narodowym. Pierwsza tak duża wystawa w Polsce [ZDJĘCIA] W Muzeum Narodowym w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do piątkowego otwarcia wystawy zatytułowanej "Biedermeier". » więcej 2018-02-06, godz. 09:16 Podwójne święto Teatru Lalek "Pleciuga" Teatr Lalek "Pleciuga" świętuje sześćdziesiątą piątą rocznicę teatru i dziesiątą rocznicę działalności w nowej siedzibie. » więcej 2018-02-05, godz. 17:21 "O dwóch takich, co skroplili azot" - wybuchy w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] Dwóch szalonych naukowców i spektakularny wybuch ciekłego azotu można było zobaczyć w poniedziałek na placu Zamenhofa w Szczecinie. » więcej 2018-02-05, godz. 16:26 Sztuka osób niepełnosprawnych. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Sztuka to dla nich lekarstwo na intelektualną i fizyczną niepełnosprawność - tak mówią terapeuci o uczestnikach ogólnopolskiego konkursu artystycznego. Ich prace można było oglądać w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2018-02-05, godz. 08:59 Światowej sławy jazzman w Radiu Szczecin: Muzyka jest niezwykle potężna, symboliczna [WIDEO] Jazz to metafora demokracji i służy do jednoczenia ludzi - tak mówi Wynton Marsalis i zachęca, by dobrego jazzu posłuchać w poniedziałek na antenie Radia Szczecin. » więcej 2018-02-04, godz. 12:33 Wojciech Pokora nie żyje W wieku 83 lat zmarł Wojciech Pokora. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. » więcej 2018-02-04, godz. 08:37 "Niesamowite wrażenie, genialny głos". Koncert w Muzeum Narodowym Aksamitny sopran Aldony Bartnik podczas sobotniego koncertu w Muzeum Narodowym zachwycił publiczność. Rezydentka Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w wybranym przez siebie repertuarze zaprezentowała kantaty od XVI do XVIII wieku. » więcej 2018-02-03, godz. 20:50 Tajemnicza broń, terroryści i agenci. Jest już nowa książka Rudnickiego "Remedium 111", czyli najnowsza książka szczecińskiego dziennikarza Marka Boszko-Rudnickiego właśnie trafiła do księgarń. To opowieść o polskim dziennikarzu i hiszpańskiej agentce, którzy usiłują odnaleźć tajemniczą broń… » więcej
291292293294295296297