Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2019-10-07, godz. 07:22 Pogrzeb Jana Kobuszewskiego W poniedziałek pożegnamy aktora Jana Kobuszewskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie (godzina 11) msza święta w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. » więcej 2019-10-06, godz. 08:05 Nagrody Pro Arte rozdane po raz ósmy [ZDJĘCIA] Tegorocznymi laureatami nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury zostali Eliza Hołubowska - tancerka, choreografka i animatorka kultury, liderka 'Teatru Tańca Ego Vu'… » więcej 2019-10-05, godz. 17:45 Opera na Zamku inauguruje nowy sezon artystyczny [ZDJĘCIA] Opera 'Romeo i Julia' oraz musical 'My Fair Lady' - to propozycje na najbliższy sezon Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2019-10-03, godz. 19:47 Antyaborcyjny film "Nieplanowane" wchodzi do Polski 1 listopada na ekrany polskich kin trafi film fabularny 'Nieplanowane”. W czwartek pokazano go dziennikarzom. » więcej 2019-10-03, godz. 18:22 Przystanek Historia: popołudnie z autorem książki o SB [ZDJĘCIA] Służba Bezpieczeństwa to była organizacja zbrodnicza, tak mówi o niej dr Tomasz Kozłowski, autor książki 'Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990'. » więcej 2019-10-02, godz. 11:16 Zmarł Karel Gott. Miał 80 lat Nie żyje czeski piosenkarz Karel Gott. Zmarł krótko przed północą w wieku 80 lat. » więcej 2019-10-02, godz. 10:15 Ponad 300 filmów na London Film Festival Ponad trzysta filmów zobaczą widzowie na rozpoczynającym się London Film Festival. Wśród 10 obrazów nominowanych do głównej nagrody znalazł się najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej. » więcej 2019-10-01, godz. 07:27 Cztery prestiżowe nagrody dla Opery na Zamku Aż cztery Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury odebrała na poniedziałkowej gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawskie szczecińska Opera na Zamku. » więcej 2019-09-30, godz. 07:52 Sukces "Milczącego pokolenia" na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Milczące pokolenie' Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. » więcej 2019-09-29, godz. 14:00 XI. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" W Gdyni trwa ostatni dzień XI. Festiwalu Filmowego 'Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci'. Ideą czterodniowego wydarzenia jest prezentowanie dorobku twórców filmowych i radiowych, którzy inspirują się dziejami walki o niepodległość w… » więcej
174175176177178179180