Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2019-06-28, godz. 16:35 Spoiwa Kultury zbliżają się do końca [ZDJĘCIA] W piątek w ramach Spoiw Kultury wystąpią artyści z Rosji, USA i Portugalii. » więcej 2019-06-28, godz. 13:07 John Fogerty wystąpi w Dolinie Charlotty John Fogerty po raz pierwszy wystąpi w Polsce. W sobotę lider zespołu Creedence Clearwater Revival zagra koncert w Dolinie Charlotty, między Słupskiem a Ustką. » więcej 2019-06-26, godz. 18:43 Tenorzy po losowaniu. Turniej już w sobotę Ośmiu tenorów z Gruzji, Ukrainy, Portugalii, USA oraz po dwóch z Bułgarii i Polski weźmie udział w sobotę w Szczecinie w Wielkim Turnieju Tenorów. Po raz 21. zorganizuje go Opera na Zamku i tak jak w ostatnich latach zaprasza do Teatru… » więcej 2019-06-25, godz. 12:27 Spoiwa Kultury na Łące Kany W trzecim dniu festiwalu teatralna energia offu i muzyczne spotkanie na Łące Kany. » więcej 2019-06-23, godz. 17:11 Spoiwa zwalniają i stawiają na spotkanie [ZDJĘCIA] W niedzielę wieczorem w Szczecinie rozpoczynają się XX Jubileuszowe Spoiwa Kultury. » więcej 2019-06-23, godz. 15:45 Inauguracja XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Około dwustu wykonawców wystąpi w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej zainaugurowanego w sobotę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2019-06-23, godz. 09:12 Ostatnia przed wakacjami premiera Teatru Polskiego Ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Polskiego w Szczecinie odbyła się w niedzielę w Starej Rzeźni. Sala Iluzjon zamieniła się w Galerię, gdzie dzieje się akcja sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza 'Oni'. » więcej 2019-06-22, godz. 16:18 Muzyka o trudach wychodzenia z nałogów Koncertują w zakładach karnych w całej Polsce, a w sobotę wieczorem zagrają darmowy koncert na szczecińskich bulwarach. Zespół The Analogs wystąpi w swoim akustycznym brzmieniu grając repertuar 'Projektu Pudło', czyli piosenki o… » więcej 2019-06-22, godz. 08:11 Szczecin będzie miał nowych ambasadorów Tytuł powędruje do Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie i dziennikarza Pawła Żuchowskiego - dziś korespondenta RMF FM w Stanach Zjednoczonych, ale związanego w przeszłości z Radiem Szczecin. » więcej 2019-06-21, godz. 20:41 50-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg" [WIDEO, ZDJĘCIA] Tańce z regionów łowickiego, lubelskiego, nowosądeckiego, śląskiego i rzeszowskiego, zaprezentował w piątek podczas swojego jubileuszowego koncertu galowego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej 'Krąg'. » więcej
187188189190191192193