Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Słynną „Barkę” wykonują artyści Koncertu Papieskiego w szczecińskiej katedrze. Fot. Jan Olczak Fot. Jan Olczak
Słynną „Barkę” wykonują artyści Koncertu Papieskiego w szczecińskiej katedrze. Fot. Jan Olczak Fot. Jan Olczak
Tomasz Zagórski (tenor) w roli prowadzącego „Koncert Papieski” w szczecińskiej katedrze. Fot. Jan Olczak
Tomasz Zagórski (tenor) w roli prowadzącego „Koncert Papieski” w szczecińskiej katedrze. Fot. Jan Olczak
S. Salamońska, sopran (od lewej), A. Koczurko
S. Salamońska, sopran (od lewej), A. Koczurko
Maria Rutkowska (fortepian). Fot. Jan Olczak
Maria Rutkowska (fortepian). Fot. Jan Olczak
Tomasz Zagórski (tenor). Fot. Jan Olczak
Tomasz Zagórski (tenor). Fot. Jan Olczak
Klaudia Gałecka (fortepian). Fot. Jan Olczak
Klaudia Gałecka (fortepian). Fot. Jan Olczak
Wykonawcy„Koncertu Papieskiego” przyjmują gorące owacje publiczności. Fot. Jan Olczak
Wykonawcy„Koncertu Papieskiego” przyjmują gorące owacje publiczności. Fot. Jan Olczak
Publiczność „Koncertu Papieskiego”. Fot. Jan Olczak
Publiczność „Koncertu Papieskiego”. Fot. Jan Olczak
Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna "Barka" umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum".
"Koncert Papieski" przedstawił z laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów śpiewaczych, wybitny tenor Tomasz Zagórski.

- Temat papież w koncertach zawsze jest bardzo wdzięczny dla publiczności. To jest mój piąty już "Koncert Papieski", który prowadzę i mam zawsze ogromną satysfakcję - powiedział Zagórski.

Poza perfekcyjnie wykonanymi utworami, Zagórski barwnie przytaczał wiele mało znanych faktów z życia Karola Wojtyły.

- Na przykład to wspaniałe zdarzenie spotkania papieża w Krakowie w czasie pielgrzymki z Wandą Rutkiewicz, zdobywczynią najwyższego szczytu świata. Wanda Rutkiewicz, przypominam, zdobyła Mount Everest dokładnie 16 października 1978 roku, kiedy Papież został Papieżem - dodał Zagórski.

W środę ostatni koncert Festiwalu zorganizowany w pełnym reżimie sanitarnym. W studiu koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego w ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin zagrają światowej sławy wirtuozi fletu: Łukasz i Agata Długoszowie oraz fortepianu: Gabriela i Andrzej Jungiewiczowie. Początek o godzinie 19. Wstęp jest wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej 2019-02-06, godz. 19:49 Poznaliśmy nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orły" Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybrali najlepsze filmy, aktorów i twórców filmowych w 17 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymała "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2019-02-05, godz. 16:42 Pełen atrakcji rok Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA] 50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem. » więcej 2019-02-04, godz. 20:01 Muzyka do filmu W. Pasikowskiego nagrywana w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Muzyka do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" nagrywana jest w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Skomponował ją Jan Duszyński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii prowadzi Szymon Bywalec. Koproducentem… » więcej 2019-02-03, godz. 11:25 Polski film nominowany do Oscara otrzymał nagrodę Goi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi "Nić widmo" i "Party" oraz belgijską - "Girl". Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej… » więcej
233234235236237238239