Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie.
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce, organizując spotkanie chciał przypomnieć wkład Ukraińców w proces budowania wolnej Polski.

- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałagida z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy o tym, że w Solidarności, w 10-milionowym, dużym ruchu społecznym z pewnością byli też mniej lub bardziej reprezentowani przedstawiciele mniejszości narodowych, to też byli Ukraińcy. Oczywiście, nie wiemy tak naprawdę ile takich osób było. Prawdopodobnie możemy szacować, że w skali ogólnopolskiej, to było nawet tysiąc, może dwa tysiące osób.

- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma. - Po pierwsze mamy rocznicę niedawno obchodzoną, po drugie są nowe ciekawe fakty, jak np. odkrycie prawdziwej biografii Anny Walentynowicz. Obecnie w Kijowie, w centralnym miejscu stolicy Ukrainy, jest eksponowana wystawa fotograficzna poświęcona Annie Walentynowicz.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "W poszukiwaniu przestrzeni wolności. Ukraińcy w Polsce w latach '80 XX wieku". Pokazuje ona historię trudnej obecności w powojennej Polsce mniejszości Ukraińskiej od połowy lat '40 XX wieku, po wybory czerwca 1989. Wystawę można zobaczyć w Ośrodku Ukraińskim w Szczecinie.
- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałabuda z Uniwersytetu Gdańskiego.
- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:29 My Fair Lady w Operze na Zamku My Fair Lady z librettem Alana Jaya Lernera oraz muzyką Fredericka Loewe to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali na świecie. Światowa premiera odbyła się w 1956 roku na Broadwayu, w Polsce na deski musical trafił osiem lat… » więcej 2021-11-13, godz. 18:13 W Pleciudze prapremiera spektaklu pt. "Tu rządzą lalki" Spektakl pt. "Tu rządzą lalki", to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek, napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. » więcej 2021-11-13, godz. 16:34 Muzyczna partyzantka przeciw reżimowi Łukaszenki [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncertują anonimowo. Artyści Wolnego Chóru Białorusi zaśpiewali w piątek w holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ich występ uderzał w białoruski reżim rządów Łukaszenki. » więcej 2021-11-13, godz. 12:19 "Karłowicz Recomposed" w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Burzliwe brawa i bis zamknęły w piątek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie koncert wiodącego polskiego zespołu jazzowego Atom String Quartet i Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Podczas wieczoru zabrzmiały pieśni Mieczysława … » więcej 2021-11-12, godz. 17:09 Pieśni Karłowicza w opracowaniu Atom String Quartet w Filharmonii [ZDJĘCIA] Pieśni Mieczysława Karłowicza zabrzmią w piątek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2021-11-12, godz. 10:19 Historia Szczecina w Sejmie Wystawę o Szczecinie będzie można obejrzeć w Sejmie. Jak zapowiada jej autor dr Wojciech Lizak, pokazuje ona historię miasta w zupełnie inny sposób. » więcej 2021-11-12, godz. 07:12 Wolny Chór z Białorusi w Szczecinie Jedyny taki chór na świecie. W holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi w piątek Wolny Chór z Białorusi. Powstał w 2020 roku jako forma protestu przeciwko sfałszowanym przez Łukaszenkę wyborom. » więcej 2021-11-11, godz. 17:53 Agata Gołemberska gościem Radia Szczecin Szczecińska wokalistka, kompozytorka i producentka promowała u nas swoją nową epkę "Pryzmat", wydaną nakładem wytwórni Kayax. » więcej 2021-11-11, godz. 13:00 Hymn ma sześć zwrotek, a nie cztery Tę pieśń zna każdy Polak. Dokładna data i okoliczności napisania oraz pierwszego wykonania Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” nie są pewne. Do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków. » więcej 2021-11-10, godz. 13:05 Z Konkursu Chopinowskiego do Szczecina. Jakub Kuszlik w Filharmonii [ZDJĘCIA] Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się we wtorek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie recital Jakuba Kuszlika - zdobywcy IV miejsca 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej
114115116117118119120