Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie.
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce, organizując spotkanie chciał przypomnieć wkład Ukraińców w proces budowania wolnej Polski.

- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałagida z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy o tym, że w Solidarności, w 10-milionowym, dużym ruchu społecznym z pewnością byli też mniej lub bardziej reprezentowani przedstawiciele mniejszości narodowych, to też byli Ukraińcy. Oczywiście, nie wiemy tak naprawdę ile takich osób było. Prawdopodobnie możemy szacować, że w skali ogólnopolskiej, to było nawet tysiąc, może dwa tysiące osób.

- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma. - Po pierwsze mamy rocznicę niedawno obchodzoną, po drugie są nowe ciekawe fakty, jak np. odkrycie prawdziwej biografii Anny Walentynowicz. Obecnie w Kijowie, w centralnym miejscu stolicy Ukrainy, jest eksponowana wystawa fotograficzna poświęcona Annie Walentynowicz.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "W poszukiwaniu przestrzeni wolności. Ukraińcy w Polsce w latach '80 XX wieku". Pokazuje ona historię trudnej obecności w powojennej Polsce mniejszości Ukraińskiej od połowy lat '40 XX wieku, po wybory czerwca 1989. Wystawę można zobaczyć w Ośrodku Ukraińskim w Szczecinie.
- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałabuda z Uniwersytetu Gdańskiego.
- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma.

Zobacz także

2020-01-28, godz. 20:04 Jest ich trzech... [WIDEO, ZDJĘCIA] W każdym z nich inna krew... » więcej 2020-01-26, godz. 19:21 W nocy rozdanie muzycznych nagród Grammy W niedzielę w nocy gala muzycznych Oscarów, czyli przyznanie nagród Grammy, najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2020-01-26, godz. 15:11 Owacyjne przyjęcie Misterium kolędowego CHAPS [ZDJĘCIA] W wypełnionej po brzegi Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba w Szczecinie zabrzmiały w sobotę najpiękniejsze kolędy i pastorałki. » więcej 2020-01-26, godz. 08:56 Portret wybitnej pieśniarki w premierze Teatru Polskiego Sylwia Różycka wcieliła się w Edith Piaf w najnowszej realizacji Teatru Polskiego w Szczecinie. W sobotę wieczorem na scenie na Łasztowni odbyła się premiera sztuki zatytułowanej "Piaf" autorstwa Pam Gems. » więcej 2020-01-25, godz. 18:19 38. Misterium kolędowe CHAPS w szczecińskiej katedrze Ponad stu artystów wystąpi w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2020-01-24, godz. 20:13 Ziemia obiecana sybiraków w Przełomach. "Zdjęcia pokazane są po raz pierwszy" [ZDJĘCIA] Wystawa "Sybiraków Ziemia Obiecana" oficjalnie otwarta w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2020-01-24, godz. 17:35 Życie w obecnej przyszłości w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] Artyści z Polski i Danii prezentują swoje najnowsze prace w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie.u » więcej 2020-01-22, godz. 20:01 Nie żyje członek grupy Monty Python Nie żyje Terry Jones - członek grupy Monty Python. » więcej 2020-01-21, godz. 10:34 Bardzo ważne rocznice dla Polski. "Przełomy" przygotują coś dla mieszkańców W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego. » więcej 2020-01-20, godz. 16:12 Przełomy podsumowały czwarty rok swojej działalności Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób. » więcej
183184185186187188189