Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”.
Krążek jest hołdem dla najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego od Jego ukochanej Orkiestry Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”.
Światowej sławy zespół założony 25 lat temu przez Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich prowadzi wybitny dyrygent Jurek Dybał, który z ogromnym pietyzmem przystępował do rejestracji płyty.
- Album ukazuje się w formie płyty kompaktowej CD oraz winylu, czyli czarnej, pachnącej płyty. Zawiera najpiękniejsze utwory Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową: trzy „Sinfonietty”, niezwykle ujmujące „Agnus Dei”, czyli „Baranku Boży” oraz piękną „Arię” z „Trzech utworów w dawnym stylu”, które Krzysztof Penderecki stworzył do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa – powiedział Dybał.
Wybór utworów na płycie podkreśla nie tylko bliskie związki kompozytora z orkiestrą, ale również wyjątkowe relacje, jakie łączyły Krzysztofa Pendereckiego z Jurkiem Dybałem.
- Dokonaliśmy wielu prawykonań Jego muzyki, czy też nagrań płytowych, jak ostatnie wydawnictwo „Penderecki’s Sinfonietta(s)” dla „Sony Classical”. To przepiękne, sentymentalne utwory i podróż w czasie, zestawione są w taki sposób, by słuchacza wciągać i zapoznawać z tą muzyką – podsumował dyrygent.
Prezentacja płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)” z udziałem publiczności odbędzie się w 87. rocznicę urodzin Maestro Pendereckiego w poniedziałek, 23 listopada 2020 roku w Krakowie.
Zobacz także
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej
2020-02-09, godz. 10:38
Oskarowa noc w Radiu Szczecin
To najważniejsza noc dla wszystkich kinomanów. Radio Szczecin galę rozdania Oskarów będzie komentować na żywo.
» więcej