Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Krzysztof Penderecki. Fot. Bartek Barczyk
Krzysztof Penderecki. Fot. Bartek Barczyk
Krzysztof Penderecki. Fot. Bartek Barczyk
Krzysztof Penderecki. Fot. Bartek Barczyk
Okładka płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)”. Fot. Materiały prasowe „Sony Classical”
Okładka płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)”. Fot. Materiały prasowe „Sony Classical”
Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”.
Krążek jest hołdem dla najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego od Jego ukochanej Orkiestry Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”.

Światowej sławy zespół założony 25 lat temu przez Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich prowadzi wybitny dyrygent Jurek Dybał, który z ogromnym pietyzmem przystępował do rejestracji płyty.

- Album ukazuje się w formie płyty kompaktowej CD oraz winylu, czyli czarnej, pachnącej płyty. Zawiera najpiękniejsze utwory Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową: trzy „Sinfonietty”, niezwykle ujmujące „Agnus Dei”, czyli „Baranku Boży” oraz piękną „Arię” z „Trzech utworów w dawnym stylu”, które Krzysztof Penderecki stworzył do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa – powiedział Dybał.

Wybór utworów na płycie podkreśla nie tylko bliskie związki kompozytora z orkiestrą, ale również wyjątkowe relacje, jakie łączyły Krzysztofa Pendereckiego z Jurkiem Dybałem.

- Dokonaliśmy wielu prawykonań Jego muzyki, czy też nagrań płytowych, jak ostatnie wydawnictwo „Penderecki’s Sinfonietta(s)” dla „Sony Classical”. To przepiękne, sentymentalne utwory i podróż w czasie, zestawione są w taki sposób, by słuchacza wciągać i zapoznawać z tą muzyką – podsumował dyrygent.

Prezentacja płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)” z udziałem publiczności odbędzie się w 87. rocznicę urodzin Maestro Pendereckiego w poniedziałek, 23 listopada 2020 roku w Krakowie.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2018-09-19, godz. 14:28 "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr". Finał konkursu [ZDJĘCIA] "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr" - pod takim hasłem odbył się w Szczecinie wojewódzki finał 16. edycji konkursu "Sztuka osób niepełnosprawnych". » więcej 2018-09-18, godz. 22:06 Gratka dla młodych widzów. Kino Dzieci w Szczecinie Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w Szczecinie. Od 22 do 29 września w Klubie Delta w Dąbiu młodzi widzowie będą mogli zobaczyć osiem produkcji. Wezmą też udział w głosowaniu, dołączając tym samym do ogólnopolskiego… » więcej 2018-09-18, godz. 20:41 Wspólne Brzmienia w Szczecinie. Nowe wyzwanie Chóru AM Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa z grupą Mikromusic, Skubasem oraz Smolikiem. W najbliższy poniedziałek rusza 5. edycja "Wspólnego Brzmienia". » więcej 2018-09-18, godz. 18:35 Warto czytać dzieciom już od narodzin Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka. » więcej 2018-09-18, godz. 17:53 "Jeszcze dzień życia" w Gdyni. Groza wojny i reporter Kapuściński w akcji Na festiwalu w Gdyni pokazano film o Ryszardzie Kapuścińskim i wojnie w Angoli. "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente to inspirowana książką Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego… » więcej 2018-09-17, godz. 07:56 Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji. » więcej 2018-09-16, godz. 10:28 Na Gotyckim Szlaku w Czachowie. Publiczność zachwycona IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował w sobotę do Czachowa. W unikatowym kościele z drugiej połowy XIII wieku zabrzmiała muzyka polska i niemiecka z przełomu XVI/XVII wieku. » więcej 2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu "Klecha", poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej 2018-09-14, godz. 18:07 Zakończono pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 85 prac nadesłano na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W piątek ogłoszono wyniki pierwszego etapu. » więcej
242243244245246247248